24 Haziran 2024 Pazartesi
Ana SayfaGündem HaberleriDudullu-Bostancı metro hattı çalışmaları başladı

Dudullu-Bostancı metro hattı çalışmaları başladı

İstanbul Anadolu yakasında hayata geçirilecek olan Dudullu-Bostancı metro hattı çalışmaları başladı.

İstanbul Anadolu yakasına yeni metro hattı geliyor. Dudullu ile Bostancı arasında hayata geçirilecek olan Dudullu-Bostancı metro hattında çalışmalar başladı.  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın butona basmasıyla başlanan çalışmalarda metro tüneli için köstebek isimli makine getirildi. Günde 10 metre kazılacak makine ile tek yönde saatte 43 bin 200 yolcu taşınabilecek.

Erenköy Gümrük Satış Müdürlüğü yanında bulunan şantiyede tören yapıldı. Törene, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, bazı AK Parti ilçe başkanları, partililer ve şantiye çalışanları katıldı.

Topbaş törende yaptığı konuşmada “Bugün, İstanbul’un çok önemli hatlarından bir tanesi olan kuzey-güney aksında diğer 3 hattı da kesen bir hat yapılacak. Günde 10 metre mesafe almak suretiyle bu kazıyı yapacaklar. Kısa sürede tamamlanmasını istiyoruz. Maliyeti 2 milyar 250 milyon lira. Vagonları da koyduğunuz zaman 3 milyar liraya çıkar neredeyse. Devasa yatırım. Maaş ödeyemeyen belediye bugün devlete günü gelmiş bir kuruş borcu olmayan, bir lira borcu olmayan ve 2017’de ağırlıklı metro olmak üzere 16.5 milyar lira yatırım programı aldı bütçesine. Vatandaş aracıyla gelsin, park etsin, metroya binsin. Bu istasyonların yakın çevresinde 2.870 araçlık otopark programlandı. İstanbul’un dünyadaki en çok raylı sisteme sahip kent olacak 2019’de bir kısmı bitmeye yakın 489 kilometre raylı sisteme erişeceğiz. İstanbul’daki raylı sistem 2023 yılında 1001 kilometreye ulaşacak, böylece dünyada en çok ve en modern raylı sisteme erişen bir kent olacak.” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sizin İçin Seçtiklerimiz