13 Nisan 2024 Cumartesi
Ana SayfaGündem HaberleriTurgut Özal'ın Marmaris'teki evi yıkıldı!

Turgut Özal’ın Marmaris’teki evi yıkıldı!

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın Marmaris Okluk Koyu’ndaki evi yıkıldı. 230 metrekarelik ev 4+1 konut tipindeydi…

8. Cumhurbaşkanı merhum Turgut Özal’ın yaz tatillerini geçirdiği Muğla Marmaris Okluk Koyu’ndaki Cumhurbaşkanlığı konutu yıkıldı. Yeni Konukevi yapılması planlanan bölge için 2017 yatırım planına ödenek konuldu.

230 metrekarelik ev 4+1 konut tipindeydi.

Özal’ın Çevre ve Turizm Başdanışmanı Can Pulak, “Özal döneminde benim onarttığım bu küçük kulübenin yerine büyük binalar yapılacak. Karacasöğüt, Longöz, Yediadalar, Kandilli ve Küfre koyları imara açılıyor. Buralara yeni yollar yapmak için kesilecek ağaçlar işaretlenmiş bile” dedi ve şu bilgiyi verdi:

“Gökova son günlerini yaşıyor. O muhteşem koyların bazıları imara açılıyor, köy yolları genişleyecek diye ağaçlar kesiliyor. O mütevazı konutu da yıktılar. Bu konutu ben yaptırmıştım. ABD Başkanı’nın Camp-David modelini örnek aldık. Bekçi kulübesini mütevazı bir konut yaptık. Özal yazın burada huzurlu bir çalışma ortamı bulurdu. Mavi tura çıkan kişilerle iç içe olur, saatlerce yüzerdi. Milli değerdi.”

Özal, çalışmalarını sürdürdüğü bu evde dönemin Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Perez de Cuellar, Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitçotakis, İsveç, İtalya ve Rusya başbakanları, Norveç ve İngiltere dışişleri bakanları gibi pek çok devlet adamını ağırlamıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sizin İçin Seçtiklerimiz