TOKİ Her Yıl 100 Bin Sosyal Konut Projesinde Kuralar Ne Zaman Çekilecek?

1184

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan dar gelirli vatandaşların konut sahibi olması için “Her Yıl 100 Bin Yeni Sosyal Konut” projesi başladı.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın koordinesi, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın destekleriyle başlatılan “Her Yıl 100 Bin Yeni Sosyal Konut” projesine başvurular 16.12.2019 tarihinde başlıyor.

Her Yıl 100 Bin Yeni Sosyal Konut projesi 2+1 ve 3+1 nitelikli konutlardan oluşacak.TOKİ tarafından yapılacak olan 100 Bin Sosyal Konut projesi için başvurular 16 Aralık 2019 -15 Ocak 2020 tarihleri arasında yapılacak.

Her Yıl 100 Bin Sosyal Konut projesinde kuralar ne zaman çekilecek?

TOKİ tarafından inşa ettirilecek olan “Her Yıl 100 Bin Sosyal Konut” projesinde kura ile hak sahipleri belirleme kuralarıyla ilgili açıklamalar TOKİ web sayfasında yayınlandı.TOKİ hak sahipleri için yapılacak kura çekimleri törenlerinin yerlerini ve tarihlerini daha sonra açıklayacak.TOKİ tarafından kura çekilişiyle ilgili yapılan açıklamada;

“Hak Sahibi Belirleme Kurası” noter huzurunda; Banka ve İdare yetkilileri denetiminde gerçekleştirilecektir.

1) Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri konut sayısının %10’u kadar kontenjan ayrılacak ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacaktır.

2) “En Az %40 Engelli Vatandaşlara” konut sayısının %5’i kadar kontenjan ayrılacak ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacaktır.

3) Emekli Vatandaşlara konut sayısının %25’i kadar kontenjan ayrılacak ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir.

4) Diğer Konut Alıcı Adayları için İdaremizin genel uygulamalarında olduğu üzere başvuru sayısına göre gerektiği takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir.

Kura çekiliş yeri ve programı daha sonra açıklanacaktır.

Kurada, asil ve yedek olarak hak sahibi olamayanlar başvuru bedellerini, kura çekiliş tarihinden itibaren 2 (iki) iş günü sonrasında T.C. Ziraat Bankası A.Ş. yetkili Şube’lerinden geri alabilecektir.

Projenin bağımsız bölüm listesi ve konut fiyatları belirlendikten sonra İdare’ce belirlenecek tarihte “Konut Belirleme Kurası” çekilecektir.

İhale sonrası konut sayılarında azalma olması durumunda konut belirleme kurası ile birlikte ilk kurada belirlenen hak sahipleri arasından konut sayısı kadar hak sahibi belirleme kurası çekilecektir.

Ayrıntılı Bilgi İçin:TOKİ Web Sayfası, www.toki.gov.tr ve Bilgi Hattı:444 86 54