TOKİ 100 Bin Yeni Sosyal Konut Projesine Başvurular Bugün Başladı ! Başvurular Nereye Yapılacak !

1115

Dar gelirli vatandaşların konut sahibi olması için,Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın koordinesi, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın destekleriyle başlatılan “Her Yıl 100 Bin Yeni Sosyal Konut” projesine başvurular bugün başladı.

Her Yıl 100 Bin Yeni Sosyal Konut projesi yatay mimari anlayışla, mahalle ve komşuluk kültürüne uygun 2+1 ve 3+1 nitelikli konutlardan oluşacak.TOKİ tarafından yapılcak olan 100 Bin Sosyal Konut projesi için başvurular 16 Aralık (bugün) 2019 -15 Ocak 2020 tarihleri arasında yapılacak.

Her Yıl 100 Bin Yeni Sosyal Konut projesindeki konutlar için başvurular nereye yapılacak?
TOKİ tarafından inşa ettirilecek “Her Yıl 100 Bin Yeni Sosyal Konut” projesindeki konutlar için başvurular 16.12.2019 (bugün) tarihinden itibaren T.C. Ziraat Bankası A.Ş.’nin Proje İlinde bulunan yetkili Şubeleri aracılığı ile başvurular kabul edilecektir.

Başvurular; 4 kategoride kabul edilecektir;

1.Kategori olan “Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri”

2.Kategori olan “En az %40 Engelli Vatandaşlarımız”

3.Kategori olan “Emekli Vatandaşlarımız”

4.Kategori olan “Diğer alıcı adayları”

Başvurusu toplanacak konutların ihalesi yapıldıktan sonra şerefiyeli satış fiyatları belirlenecek olup, başvuru sahipleri arasında “Hak Sahibi Belirleme” kurası çekilecektir.
Taksit ödemeleri, sözleşme tarihini takip eden ay itibariyle başlatılacaktır.

“Her Yıl 100 Bin Yeni Sosyal Konut” projesindeki konutlar için ödeme şartları nelerdir? Hak sahiplerine konutlar;
Satış fiyatının %10’u peşin (Başvuru bedeli düşüldükten sonra kalan tutar), kalan tutarın tamamı aylık % 0.49 oran ve 240 ay vade ile ödenecektir. (T.C. Ziraat Bankası A.Ş. tarafından konut alıcılarına kredi kullandırılacaktır.)
Projenin yeterli talebin oluşmaması veya mücbir sebepler nedeniyle projenin gerçekleştirilememesi halinde, başvuru bedeli belirlenecek geri ödeme takvimi çerçevesinde en kısa sürede faizsiz bir şekilde iade edilecektir.

Kura Çekilişi:
“Hak Sahibi Belirleme Kurası” noter huzurunda; Banka ve İdare yetkilileri denetiminde gerçekleştirilecektir.

Sözleşme İmzalanması:
Konut belirleme kurası ile konutu belli olan alıcılar İdarenin belirleyeceği ve ilan edeceği tarihlerde T.C. Ziraat Bankası A.Ş. Temerküz Şubesinde (Daha sonra ilan edilecektir.) Gayrimenkul Satış Sözleşmesi ve kredi kullanım işlemlerini gerçekleştireceklerdir.

KDV Ödemesi;
Konutların teslimi öncesinde Katma değer Vergisi Kanunu uyarınca, %1 oranında KDV konut alıcılarından tahsil edilir.
Gayrimenkul Satış İşlemleri Özel Hukuk Hükümlerine tabidir.

Ayrıntılı Bilgi İçin:TOKİ Web Sayfası, www.toki.gov.tr ve Bilgi Hattı:444 86 54

İlgili Diğer Haberler;