4 Mart 2024 Pazartesi
Ana SayfaGündem HaberleriOYAK Çimento, yenilediği müşteri portalını hizmete sundu

OYAK Çimento, yenilediği müşteri portalını hizmete sundu

Topluma ve çevreye saygılı, verimli, etkin ve yüksek sorumluluk bilinciyle faaliyetlerini sürdüren Türkiye çimento endüstrisinin kapasite ve pazar lideri OYAK Çimento, yeni müşteri portalını devreye aldı. Online ve self servis olarak siparişlerin oluşturabildiği yeni sistemde, ödeme işlemleri kredi kartı ile gerçekleştirilebiliyor.

 

Altı fabrikada üretim, yedi coğrafi bölgede satış gerçekleştiren Türkiye çimento endüstrisinin kapasite ve pazar lideri OYAK Çimento, değişen müşteri talepleri ve beklentileri doğrultusunda kendini sürekli yeniliyor. Toplam 12,4 milyon ton klinker ve 22,5 milyon ton çimento üretimiyle Türkiye’nin en büyük ve en çevreci çimento markası olan OYAK Çimento, koşulsuz müşteri memnuniyeti ilkesi doğrultusunda yenilediği müşteri portalını hizmete sundu.

 

OYAK Çimento müşterilerinin online ve self servis olarak siparişlerini oluşturabildikleri yeni müşteri portalında, ödeme işlemleri kredi kartı ile gerçekleştirilebiliyor. Kredi kartı ile taksitli ödeme seçeneği de bulunan sistem, OYAK Çimento müşterilerine baştan uca sipariş yönetimi ve alternatifli online ödeme kolaylığı sunuyor. Yeni müşteri portalı; sipariş bilgileri ve sipariş durumunun, sevkiyat raporları ve ekstrelerinin, OYAK Çimento ürün analiz raporlarının, şikayet ve talep yönetiminin de sistem üzerinden gerçekleştirebilmesine olanak tanıyor. OYAK Çimento’nun müşteri iletişim platformu İ-deal mobil uygulaması üzerinden de müşteri portalına giriş imkanı bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sizin İçin Seçtiklerimiz