24 Nisan 2024 Çarşamba
Ana SayfaGündem HaberleriKatar’dan yatırım çağrısı!

Katar’dan yatırım çağrısı!

FIFA Dünya Kupası’na hazırlık için 140 milyar dolarlık yatırım yapmayı öngören Katar, Türk yatırımcıları bekliyor. Başkan Hisarcıklıoğlu, “140 milyar dolarlık yatırımlardan daha fazla pay almak isteyen firmalarımız bu fırsatı kaçırmasın” ifadesini kullandı.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Katar’a 2022 yılında düzenlenecek FİFA Dünya Kupasına kadar 140 milyar dolarlık yatırım yapılacağını belirterek, Türk firmalarına çağrıda bulundu: “2022 ye kadar katarda 140 milyar dolarlık yatırım öngörülmektedir. Daha fazla pay almak istiyoruz. Firmalarımız da bu fırsatı kaçırmasın.” TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ve Katar Ticaret Odası Başkanı Şeyh Khalifa bin Jassim Al Thani ortak basın toplantısı düzenledi. Burada konuşan Hisarcıklıoğlu, Türkiye olarak Arap coğrafyasını ve Körfez Bölgesi’nin önemli olduğunu vurgulayarak, “İş dünyasının çatı kuruluş olarak biz işi adamlarımızın bu coğrafyada daha fazla iş yapmaları için teşvik ediyoruz” dedi.

ÖNCELİK TÜRK ŞİRKETLERİNE
Önceki gün Katar Başbakanı Abdullah Bin Nasir Al Sani tarafından kabul edildiğini söyleyen Hisarcıklıoğlu, verilen mesajların mutlu edici olduğunu söyledi. Hisarcıklıoğlu, “Sayın Cumhurbaşkanımızın Katar Emiri ile kurmuş olduğu dostluğu üstüne basarak ifade ettiler. Katar Emiri’nin 1. talimatının Türk işadamlarına öncelik verilmesi olduğunu ifade etti. ‘Hükümet olarak olarak üzerimize düşeni yapacağız. Büyük otoyol projesinden sonra yeni bir projede yakında müjdeyi vereceğiz’ dediler” diye konuştu. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilk desteği Katar’ın verdiğini hatırlatan Hisarcıklıoğlu ülkenin FETÖ ile ilintili kimseyi ülkede barındırmadığını söyledi.

6.5 MİLYAR DOLAR YATIRIM GELDİ
Katar’ın Türk ekonomisine güveni göstermek için arka arkaya yatırım yaptığını belirten Hisarcıklıoğlu, bugüne kadar 6,5 milyar dolar yatırım yapıldığını söyledi. Hisarcıklıoğlu, bu yatırımları şu şekilde sıraladı: “Commercial Bank Qatar, Alternatifbank’ı satın aldı. Qatar National Bank, Finansbank’ı satın aldı. Qatari Diar, İstanbul’da bir gayrimenkul yatırımı yaptı.”

Türkiye’yi kendimize örnek aldık
Gazetecilerin imalat sanayinde hangi dalların ağırlıklı olacağı sorusuna cevap veren Al Thani, “Katar olarak petrol ürünleriyle ilgili olan üretimi ve sanayi alanıyla ilgili ilerlememiz söz konusu. Türkiye’nin deneyimini, kendimiz için örnek gördük. Bu alanda işbirliği yapmayı temenni ediyoruz” dedi. Katar ‘ın Türk şirketlerini memnuniyetle karşıladığını vurgulayan Al Thani, “Türk şirketlerine öncelik veriyoruz. Katar’daki Türk şirketleri çalışmalarını başarıyla tamamladı” dedi.

Üç aşamalı plan
Katar ile daha büyük işler yapılacağını ifade eden Hisarcıklıoğlu, “3 aşamalı planımız var. Birincisi, Türkiye ile Katar arasında ticareti arttırmak, firmalarımızı ticari partner yapmak. İkincisi, Katarlı dostlarımızın ülkemizde daha fazla şirkette ortak olması. Üçüncüsü Katar’ın 2030 ekonomik dönüşüm programı var. İmalat sanayii ve turizmde güçlü ülke olmak istiyorlar. Biz de bu konudaki tecrübemizi aktarmak istiyoruz. Katar sermayesi desteğiyle uygun sektörlerinde sanayi tesislerine yatırım yapmak istiyoruz. ”

BMC’nin ortağı da Katarlı
Türk şirketlerine yatırım yapan Katarlı şirket sayısı her geçen yıl artıyor.Katar Silahlı Kuvvetler Endüstri Komitesi, BMC Otomotiv’in yüzde 49 hissesini alıp ortak oldu. Mayhoola Investment, Boyner Grubu’nun yüzde 31 hissesini aldı. Qatar Holding, Banvit’in yüzde 40 hissesini aldı.

Akşam

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sizin İçin Seçtiklerimiz