11 Haziran 2023 Pazar
Ana SayfaGündem HaberleriKatar’da 14 milyar dolarlık proje!

Katar’da 14 milyar dolarlık proje!

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, “Türk firmalarının Katar’da adı geçmezdi, bugün Katar’da 14 milyar dolarlık proje üstlenildi” dedi. Hisarcıklıoğlu, Katar sermayesine işbirliği çağrısında bulundu.

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Katar sermayesine işbirliği çağrısında bulunarak, “Sizde para, bizde girişimci ruhu var. Bu iki ruhu birleştirelim” dedi.

Katar Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Ahmed bin Abdullah Al Mahmoud ev sahipliğinde düzenlenen 2. KOBİ Konferansı, Doha’da yapıldı. Konferansta Katar ve Türkiye arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesi için anlaşma imzalandı.

15 yıl önce karşılıklı ticaretin 15 milyon dolardan bugün 50 kat artarak, 700 milyona ulaştığını belirten Hisarcıklıoğlu, “Türk firmalarının Katar’da adı geçmezdi, bugün Katar’da 14 milyar dolarlık proje üstlenildi” diye konuştu.

Katar’ın 2030 ulusal vizyonunu yakından izlediklerini, ülkenin enerjiye bağlı bir ekonomi olmaktan çıkıp, turizm ve imalata yöneldiğini kaydeden Hisarcıklıoğlu, Türk işadamları olarak en önemli beklentilerinin de Türkiye ile Körfez İşbirliği Konseyi arasındaki STA’nın hayata geçirilmesi olduğuna işaret ederek, “Katarlı dostlarımızın öncülük yapmasını istiyoruz” dedi.

Bütün bereket bir araya gelene

Hisarcıklıoğlu, “Sizde para, bizde girişimci ruhu var. Bu iki ruhu birleştirelim, ‘Made in Katar’ ile Türkiye – Katar ortaklığını dünyaya kanıtlayalım. İslam ülkeleri olarak dünya petrolünün yüzde 69’una, doğalgazın yüzde 50’sine sahibiz. 1.5 milyar nüfus ile dünya nüfusunun 4’te 1’ine sahibiz ama bütün bu nimetlere rağmen, durumumuz ne? Dünya enerji kaynaklarının başında otururken, sermayeyi elimizde tutarken, dünya zenginliğinden yüzde 10 pay alıyoruz. Allah bereketi Müslüman’a vermiyor, bir araya gelene veriyor” diye konuştu.

Katar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şeyh Khalifa bin Jassim Al Thani ise, “Nisanda yapılacak Expo Türkiye’nin Katar’da düzenleyeceği fuara çok önem veriyoruz” dedi.

Milliyet

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sizin İçin Seçtiklerimiz