İNDER: Faiz Düştü, Güven Arttı, Konut Satışı Normale Döndü

115

TUİK tarafından açıklanan Aralık 2019 konut satış rakamlarıyla ilgili İNDER açıklama yaptı.

İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım tarafından yapılan açıklama;

2019’da gerçekleşen toplam konut satış adedi, önceki yıla yakın seviyede gerçekleşti. Yılın son 3 ayında konut kredi faizlerin yüzde 0.79’a kadar gerilemesinin olumlu etkisiyle büyük bir ivme kazanan konut talebi yılı 1 milyon 348 bin adet satışla tamamladı. Faizlerin gerilemesine bağlı olarak ekonomi ve sektördeki güven endeksinin yükselmesi, satışların temelini sağlamlaştırırken 2020 için büyük umut oldu. Geçtiğimiz yıl gerçekleşen satışların demografik yapısındaki olumsuz değişimlerin 2020’de normal seviyesine dönmesini bekliyoruz. Bu kapsamda, toplam satışlar içindeki ipotekli satış ve birinci el satış oranlarının yeniden yüzde 50-60 seviyelerine çıkmasını bekliyoruz.

Bu hafta içinde Meclise sunulan yeni imar yasasının, sektörde rafa kaldırılan projelerin tekrar gündeme gelmesine neden olacağının altını çizmek isterim. 2020’de gündeme gelecek yeni projeler, yatay mimariye uygun ve aşırıya kaçmayan sosyal donatılara sahip olacağı için beklenen fiyat artışlarının bir kısmını absorve edecektir diye düşünüyorum.

Diğer taraftan toplam 45 bin 483 adede yükselerek yeni bir rekor kıran yabancı satışlarının da bu yıl yeni bir zirve yapacağını öngörüyoruz. Geçtiğimiz yıl Körfez ülkeleri ve Rusya vatandaşlarının yoğun talebine bu yıl Çinli vatandaşların da büyük katkı sağlayacağını söyleyebilirim.