22 Temmuz 2024 Pazartesi
Ana SayfaGündem Haberleriİnanç Kabadayı’dan KDV Açıklaması

İnanç Kabadayı’dan KDV Açıklaması

Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı, konutta yürürlüğe giren vergi düzenlemesiyle ilgili görüşlerini paylaştı. İşte o açıklama…

Bakanlar Kurulu tarafından alınan konut satışlarındaki vergi düzenlemesi Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı H. İnanç Kabadayı vergi düzenlemesiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Kabadayı, “Bakanları Kurulu’nda kararlaştırılan konut satışlarındaki vergi düzenlemesinin sadece sektöre değil, genel ekonomiye oldukça olumlu yansıyacağını düşünüyoruz. Sektör olarak uzun zamandır talep ettiğimiz, konut alıcısı ve satıcı arasındaki sözleşmelerdeki ağır vergi yükünün iyileştirilmesi önerisinin hayata geçmesi özellikle alıcılar için oldukça iyi bir haber. Alınan bu çok önemli aksiyon sayesinde konut alıcıları sözleşme yaptıklarında herhangi bir bedel ödemeyecek. Bu da onların toplam maliyetini önemli bir şekilde düşürecek. Yapılan bu düzenleme ile ayrıca, net alanı 150 m2’ye kadar olan konutlarda KDV oranını belirleyen düzenlemede değişikliğe gidildi. Eski kararnamede yer alan rakamlar % 100 olarak artırıldı. Yapı ruhsatı 1 Ocak 2017 tarihinden sonra alınan konut inşaatı projelerine ilişkin olmak üzere net alanı 150 m2’ye kadar olan konutların arsasının m2 emlak vergisi değerinin 1.000TL.ye kadar olması halinde % 1, 1.000 – 2.000 TL. arası olması halinde % 8, 2.000 TL. ve üzeri olması halinde ise % 18 oranında KDV’ye tabi olacak. Bu da şehir içinde bazı bölgelerde daha düşük maliyetler konut üretiminin önünü açacaktır.Sektörümüz ve ülke ekonomisi için hayırlı olmasını dileriz” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sizin İçin Seçtiklerimiz