18 Haziran 2024 Salı
Ana SayfaDiğerDekorasyonİÇ MEKAN TASARIMDA YENİ ANLAYIŞ “UZUN ÖMÜR VE FONKSİYONELLİK”

İÇ MEKAN TASARIMDA YENİ ANLAYIŞ “UZUN ÖMÜR VE FONKSİYONELLİK”

Mimarlık ve tasarım alanında etkinlik, eğitim, workshop hizmetleri sunan LiveArch tarafından Skyland HOM Dekorasyon Merkezi’nde “Zamansız İç Mekanlar” konu başlıklı bir panel düzenlendi. İç mimarlar Ahmet Yalçın, Emel Balcı ve Nazar Şigaher’in konuşmacı olarak katıldığı panelde ‘Zamanın Ruhunun’ her dönem farklı şekillerde mekanlara yansıdığının altı çizilirken ‘Zamansızlığın’ günümüz iç mimari anlayışında en önemli parametrelerden biri olduğu kaydedildi. Mekanların iç tasarımında yeni trendin “uzun ömürlü kullanıma açık, fonksiyonel ve demode olmayacak tasarım anlayışı” olduğu ortaya kondu.

1960 ve 1970’li yıllarda tasarım anlayışının sınırlayıcı bir tarzı olduğunun belirtildiği konuşmalarda, 2000’li yıllardan itibaren kişiye özel akımların öne çıktığının altı çizildi. Konuşmacılar, insanın merkeze alındığı zamansızlığın yeni bir akım olduğunu da söyleyerek şu açıklamalarda bulundular;

”İç mekan tasarımlarında, insan hikayeleri önemlidir. Bu durumda, bu insan hikayelerini merkeze alarak, tasarımı gerçekleştirmek gerekir. Böylelikle tasarımlar zamansızlaşacak ve demode olmaktan çıkacaktır. Bireysel özgürlük alanlarını belirleyerek ve kişinin kendi zevkinden yola çıkarak kaliteli, fonksiyonel, uzun ömürlü iç mekanlar yaratılabilir.”

Panele 10’dan fazla üniversiteden 200’den fazla öğrenci katılırken, iç mimar adaylarının mekanlar ve tasarım kurguları hakkındaki sorularını da cevaplayan konuşmacılar deneyim ve birikimlerini öğrencilerle paylaştılar.

Alışveriş ile Yaza Merhaba

Skyland HOM Dekorasyon Merkezi’nin bir diğer etkinliği olan “Summer Hom Bazaar” alışveriş etkinliğinde ise birbirinden seçkin markaların ürünleri uygun fiyatlarla satışa sunuldu. Cumartesi ve Pazar günlerinde düzenlenen alışveriş etkinliğinde mumlardan cam eşyalara, evleri süsleyecek aksesuarlardan seramik ürünlere kadar yüzlerce ürün beğenilere sunuldu. Skyland HOM’a gelenler kurulan standlarda keyifli alışveriş yapmanın tadını çıkardılar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sizin İçin Seçtiklerimiz