17 Haziran 2024 Pazartesi
Ana SayfaGündem HaberleriDoğan Dağ 5. İnşaat ve Konut Konferansı'nda sektörü değerlendirdi

Doğan Dağ 5. İnşaat ve Konut Konferansı’nda sektörü değerlendirdi

Bu yıl 5’incisi düzenlenen İnşaat ve Konut Konferansı bugün yapılıyor. Dağ Mühendislik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Doğan Dağ konferansta sektörü değerlendirdi.

Dağ Mühendislik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Doğan Dağ, gayrimenkul sektörü liderlerini bir araya getiren ve bu yıl 5’incisi düzenlenen İnşaat ve Konut Konferansı’na konuşmacı olarak katıldı. Sektörle ilgili değerlendirmede bulunan Dağ, inşaat sektöründe beklentinin sürekli değiştiğinin altını çizdi.

Dağ, “Sektörümüz ekonominin en önemli çarklarının başında geliyor, inşaat ve buna bağlı sektörler hızla gelişiyor ve dönüşüyor. Bu dönüşüm sırasında da ihtiyaçlar değişiyor, yeni kurallar belirleniyor. Her sektörde yaşanan değişim ve dönüşümler inşaat sektöründe de yaşanıyor. Sektördeki en büyük değişim ise kentsel dönüşüm olarak karşımıza çıkıyor. Günümüzde “dönüşüm” deyince ilk aklımıza kentsel dönüşüm geliyor. Dönüşümün bildiğiniz gibi arzın ve talebin yönettiği bir kavram özelliği var. Yıllar önce bir evde oturmak ya da kentte oturmak bir apartman dairesinden ibaret iken dönüşümle beraber yaşam alanı ve hatta yaşam kampüsü ihtiyacı ortaya çıkıyor. Fakat ne yazık ki bundan önceki yerel yönetimlerin alt yapı ve master planlarının çok donanımlı ve planlı olmamasından dolayı dönüşümde sıkıntılar yaşanıyor’ dedi.

Yatırımlarına tüm hızı ile devam ettiklerini bildiren Dağ, ‘Günümüzde geleneksel iş yapış şekillerinin değişmesiyle birlikte ev ve ofis konsepti birleştirilerek home-ofisler oluşturuluyor. Yeni nesil ve akıllı binalar başta olmak üzere, verimlilik artışı sağlayan binalara dönük talep daha hızlı artıyor. Konut, ofis ve perakende mağazacılığında metrekarelerin küçülme eğiliminde olduğunu görüyoruz. Karma projeler, konut, ofis, eğlence ve spor merkezlerini bir araya getirerek yeni yerleşim alanları hızla gelişiyor’ dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sizin İçin Seçtiklerimiz