CNR Avrasya Boat Show Kapılarını Ziyaretçilerine Açtı

826

Bu yıl 15’incisi düzenlenen CNR Avrasya Boat Show kapılarını ziyaretçilerine açtı. 85 bin metrekarelik alanda dünya devi 250’nin üzerinde firmaya ev sahipliği yapan fuar, aralarında mega yat, tekne, motor ve yelkenlilerinin de yer aldığı 10.000’i aşkın markanın 3.500’den fazla deniz aracını görücüye çıkarıyor. 1 Mart tarihine kadar ziyaretçilerini ağırlayacak olan fuarda, her bütçeye uygun deniz araçları deniz tutkunlarını bekliyor.

CNR Holding kuruluşlarından Pozitif Fuarcılık tarafından Deniz Endüstrisini ve Denizciliği Geliştirme Derneği (DENTUR) iş birliği ve KOSGEB desteğiyle organize edilen 15. Uluslararası Deniz Araçları Ekipmanları ve Aksesuarları Fuarı – CNR Avrasya Boat Show’un resmi açılış töreniyle kapılarını ziyaretçilerine açtı. CNR Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ceyda Erem ve DENTUR Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Alparslan Sirkecioğlu’nun ev sahipliğinde yapılan tören T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı – Bakan Yardımcısı Sayın Ahmet Misbah Demircan, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Yönetim Kurulu Başkanı Sayın İsmail Gülle, İİB – Gemi, Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Cem Seven, İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Başaran Bayrak ve sektör temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Yabancı ziyaretçi sayısı % 20 arttı
Fuarın açılış töreninde konuşan CNR Holding İcra Kurulu Üyesi / CEO Ali Bulut, fuarın geçen yıla göre yüzde 20 civarında büyüdüğünü ifade etti. 2019 yılında 120 binin üzerinde ziyaretçi ağırladıklarını açıklayan Ali Bulut, bu yıl ise 150 bini aşkın deniz tutkununa ulaşmayı hedeflediklerini bildirdi. Deniz aşığı olmanın sanıldığı gibi lüks bir hobi olmadığının da altını çizen Ali Bulut, “Toplumun her kesimine uygun mütevazi bütçeli deniz araçları var. Türkiye’de kişi başına düşen tekne sayısını artırmak için deniz sevgisini aşılamalıyız. Fuarımızın en önemli işlevi budur” dedi. CNR’ın düzenlediği fuarlara katılan yabancı alıcı sayısının her yıl arttığına dikkat çeken Ali Bulut, “2017 yılında 160 bin olan yabancı ziyaretçi sayımız, 2019’da 225 bine çıktı. Bu yıl ise 300 bin rakamına ulaşmayı hedefliyoruz. Bir fuar turistinin kişi başı 2.000 dolar gelir bıraktığını düşünecek olursak, fuarların turizme katkısını çok daha net görebiliriz” dedi.

81 ilimizde kültürel değerlerimiz ön plana çıkıyor
Törende konuşan T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı – Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan ise; dünya ticaretinin yüzde 85’inin denizler ile yapıldığına dikkat çekti. Ahmet Misbah Demircan, “Dünya turizminde deniz turizminin payı oldukça büyük. Bakanlık olarak hedefimiz kişi başı harcamayı 650 dolara çıkarmak. Özellikle yat turizmi gibi katma değeri yüksek sektörler bizim için çok önemli. Ülkemizde kara, hava ve demiryolu bir entegrasyon çerçevesinde gelişiyor. Deniz ticareti ve yat turizminde de hedefimiz aynı. Bu açıdan bakıldığında bu fuarın kıymeti daha bir ortaya çıkıyor” dedi. 30 yıl önce turizm denilince akla deniz, kum güneş geldiğini, şimdi ise kültürel zenginliklerin ön plana çıktığını vurgulayan Ahmet Misbah Demircan, “Gaziantep’te gastronomi turizmini, Şanlı Urfa’da Göbeklitepe’yi konuşuyoruz. Kısacası 81 ilimizin 81’inde de kültürel değerlerimizi ön plana çıkarıyoruz” dedi. Sektörün KDV indirimi talebini de değerlendiren Ahmet Misbah Demircan, “Sektörün taleplerini aldık ve makro değenler içerisinde vakti geldiğinde gerçekleştirilecektir” dedi.

1.000 lira ile 40 milyon lira arasında deniz araçları
85 bin metrekarelik alanda dünya devi 250’nin üzerinde firmaya ev sahipliği yapan fuarda aralarında mega yat, tekne, motor ve yelkenlilerinin de yer aldığı 10.000’i aşkın markanın 3.500’den fazla deniz aracı sergileniyor. Ekipmanlar, aksesuarlar, su sporları ve balıkçılığa dair birçok ürün de görücüye çıkacağı fuarda, deniz tutkunları hayallerine 1.000 lira ile 40 milyon lira arasında değişen araç fiyatlarıyla kavuşabilecekler.

Fuar etkinlikleriyle de ilgi odağı olacak
CNR Avrasya Boat Show, Sea Talks etkinliğiyle de katılımcıların ilgisini çekecek. Aralarında Edhem Dirvana, Sir Chay Blyth, Sercio Davi, Tahsin Ceylan, Ayşe Aslı Başak, Hülya Güler, Doç. Dr. Burcu Özsoy, Mustafa Taviloğlu ve Behzat Şahin’in de yer aldığı dünyaca ünlü isimler denizi, tutkularını ve yolculuklarını deniz severlerle paylaşacaklar. Fuarda ayrıca çevreci sanatçı Şinasi Yelkenci’nin denizden çıkardığı atıklardan oluşan ‘Palıkhane” isimli sergisinin yanı sıra DENTUR, Gezgin Korsanlar ve DADD gibi kuruluşlar çeşitli etkinlikler düzenleyecek.