Bütem Metal’in İhracat Radarında Afrika Var !

243
????????????????????????????????????

Aydınlatma, asma tavan ve güneş enerjisi sistemleri üretimi yapan 39 yıllık Bütem Metal, ihracat atağına kalktı. Hali hazırda 20 farklı ülkeye ihracat yapan firma, önümüzdeki yıl için Afrika’yı mercek altına aldı

Temelleri 1980 yılında atılan aile şirketi Bütem Metal, yurt içindeki büyük projelerin yanı sıra yurt dışında yer alan mega projelere imza atmaya devam ediyor. Türkiye’de en son İstanbul Havaalanı’nın tavan yapım ihalesini üstlenen Bütem Metal, şimdilerde Dubai Metrosu’nun tavanları üzerinde çalışıyor.

Bu alanda pek çok mega proje gerçekleştirdiklerini ve önümüzdeki dönemde de büyük projeleri üstlenmeyi hedeflediklerini belirten Bütem Metal Yönetim Kurulu Başkanı Merve Mollamehmetoğlu Keleş, “Riyad Havalimanı’nın metal asma tavanlarını yaptık. Şu an Dubai Metrosu’nun tavanlarını yapıyoruz. Kuveyt ve Katar’da havalimanı, okul, AVM, hastane gibi farklı işler için çalışmalar yürütüyoruz” dedi. 2018 yılında 150 milyon TL ciroya ulaşan ve 150 kişiye istihdam sağlayan şirket bu yıl, geçen yılki cirosunu korumayı hedefliyor. Temelleri 39 yıl önce atılan Bütem Metal, İstanbul Hadımköy’deki 7 bin metrekare büyüklüğe sahip tesisinde faaliyet gösterdiği üç alanda üretim yapıyor.

Bu yıl ihracat odaklı bir strateji belirlediklerinin altını çizen Keleş, “Hedefimiz mega yapıların olduğu her yerde markamızı duyurabilmek ve dünya markası haline getirebilmek. Üç alanda faaliyet gösteriyoruz. Ancak şu anda metal asma tavan işimizde yurtdışı projelere odaklanmış durumdayız. Bu alanda faaliyet gösteren sayılı firmalar arasında yer alıyoruz. Onun dışında işlerimizin yüzde 20’lik kısmını oluşturan güneş enerjisi sistemleri alanında da üretimimizin yüzde 50’sini ihraç ediyoruz. İran, Afganistan, Karadağ, Dubai gibi 20 ülkeye ihracatımız var. Tanklı sistemler ve panel ihracatı yapıyoruz. Bu işte yurtiçinde Karadeniz Bölgesi’ne satışlarımızı artırmak istiyoruz. Yurtdışında da hedef pazarımız Afrika. Aydınlatma sektöründe ise hala Philips’in fason üreticisiyiz” diye konuştu.