19 Nisan 2024 Cuma
Ana SayfaGündem HaberleriYeni yılda gayrimenkul alanında yeni düzenlemeler!

Yeni yılda gayrimenkul alanında yeni düzenlemeler!

Yeni yılda gayrimenkul alanında yeni düzenlemeler geldi. Posta’nın haberine göre işte o düzenlemelerden bazıları…Turizm amaçlı konut kiralaması, restoranlarda fiyat listelerindeki düzenleme, yolcu otobüslerine takip cihazı, IMEI kayıt düzenlemesi, inşaat demirlerinde yeni izleme sistemi, anonim ve limited şirketlerde asgari sermaye şartları…

‘AIRBNB’ DÜZENLEMESİ
Turizm amaçlı konut kiralamalarında yeni dönem başladı. Kayıt dışılığı engellemek amacını taşıyan düzenlemeyle konutların turizm amaçlı kiralanmasına yönelik sözleşmeden önce izin belgesi alınacak. İzin belgesi bulunmadan konutlarını bu amaçla kiraya verenlere, kiralama yapılan her bir konut için 100 bin lira idari para cezası uygulanacak ve izin belgesi alarak faaliyette bulunabilmesi için 15 gün süre verilecek. Bu süre sonunda izin belgesi almadan kiralama faaliyetine devam edenlere 500 bin lira idari para cezası kesilecek.

OTOBÜS TAKİP CİHAZI
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın düzenlemesiyle 1 Ocak’tan itibaren şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan otobüslere araç takip cihazı takılması zorunlu hale geldi. Taşıtların konum bilgileri 2 dakikada bir Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi’ne (U-ETDS) aktarılacak. Kurallara uymayan firmalara çeşitli cezai yaptırımlar uygulanacak.

IMEI NUMARALARININ KAYDI
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) Mobil Cihaz Kayıt Sistemi’ne (MCKS) kayıtlı iken son sinyal alınmasından itibaren kesintisiz 1 yıl veya 1 Ocak 2024’ten önce kesintisiz 7 yıl elektronik haberleşme şebekelerinden hizmet alınmaması durumunda IMEI numaraları kullanıma kapatılacak. Öte yandan yurt dışında ikamet eden Türk vatandaşlarının beraberinde ülkeye getirdiği mobil cihazların kullanım sürelerine ilişkin düzenleme yapıldı. Böylece 120 günlük yasal kayıtsız cihaz kullanım süresi 180 güne uzatılacak. Düzenleme 1 Mart 2024’te yürürlüğe girecek.

FİYAT LİSTESİ GİRİŞTE
Ticaret Bakanlığınca hazırlanan yönetmelikle, yılbaşından itibaren tarife ve fiyat listelerine ilişkin belgeler lokanta, restoran, kafe ve benzeri yiyecek ve içecek hizmeti sunulan iş yerlerinde giriş kapısının önüne ve masaların üstüne, tüketiciler tarafından kolaylıkla görülebilir ve okunabilir şekilde konulacak.

İNŞAAT DEMİRİNE İZLEME SİSTEMİ
İDarphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından, inşaat demirinin üretiminden laboratuvar safhası da dahil tüm aşamalarını takip ederek kayıt altına alacak İnşaat Demiri İzleme Sistemi (İDİS) 1 Ocak 2024 itibarıyla devreye girdi. Sistem verileri, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği ile Ticaret bakanlıkları ve Gelir İdaresi Başkanlığına da aktarılacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sizin İçin Seçtiklerimiz