26 Mayıs 2024 Pazar
Ana SayfaGündem HaberleriYAZ GELİRKEN KLİMA BAKIMINI İHMAL ETMEYİN

YAZ GELİRKEN KLİMA BAKIMINI İHMAL ETMEYİN

Havaların ısınmasıyla birlikte klima kullanımlarında artış bekleniyor. Yaz mevsiminde iç ortamların vazgeçilmezi haline gelen klimaların bakımının yaptırılmış olması hem konforlu kullanım hem de tasarruf açısından büyük önem taşıyor. İklimlendirme sektörünün öncü markası Daikin, klimaların verimli ve uzun yıllar iyi performansla kullanılabilmesi için ipuçlarını paylaşıyor.

Yaz aylarına giriş yapılması ile birlikte klimaların daha sık kullanılacağı günler de yaklaşıyor. Sıcak havalarda rahat bir nefes almamızı sağlayan klimaların yüksek performansta çalışabilmesi için en önemli etkenlerin başında bakımlarının yapılması geliyor. Daikin uzmanları, klimaların verimli ve uzun yıllar iyi performansla kullanımı için düzenli bakım konusunda kullanıcılarına hayati ipuçları sunuyor.

YILDA EN AZ 1 KEZ BAKIM ŞART
Daikin Akademi bünyesinde periyodik olarak verilen eğitimlerle uzmanlıklarını artıran yetkili servisler tarafından sağlanan klima bakımları, hem cihazların ömrünü uzatıyor hem de enerji tasarrufu açısından büyük avantajlar sağlıyor. Uzmanlara göre klimaların bakımlarını yılda en az 1 kez yaptırmak gerekiyor.
Filtresi tıkalı klimaların performansının düştüğünü belirten Daikin uzmanları, yetkili servislerce yapılan klima bakımları sonrası, kullanıcıların filtrelerde biriken ve zamanla istenmeyen kokulara neden olan atıklardan kurtulacağına dikkat çekiyor.

AZ BAKIM DEMEK, YÜKSEK FATURA DEMEK
Uzmanlara göre bakımı yapılmayan klimalar, kullandıkları elektrikle doğru orantılı olarak ısıtma/soğutma yapamıyor, bu da yüksek fatura anlamına geliyor. Bakımla ilgili bir diğer önemli nokta da, bakım sırasında ileride yaşanabilecek muhtemel arızaların da tespit edilerek kullanıcıları ileride daha büyük maliyetlerden kurtarıyor olması.

“AZ KULLANIYORUM” DEYİP KLİMA BAKIMINI İHMAL ETMEYİN
Daikin uzmanlarına göre klimaların az kullanılması ya da hiç kullanılmamış olması ısı alışverişinin yapıldığı yüzeylerin tıkanmasına engel değil. Bu nedenle cihaz az kullanılmış olsa bile, hem iç ortam hem de dış ortam havasına maruz kalarak serpantin ve filtrelerin tıkanması mümkün hale gelebiliyor.
Kullanıcıların “ Nasıl olsa az kullanıyorum” diyerek bakımı ihmal etmesi, performansı ve güvenli kullanımı olumsuz etkiliyor.

YERİNİ DEĞİŞTİRDİĞİNİZ KLİMALARA DİKKAT!
Klima bakımı ile ilgili dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da cihazın yerinin değiştirildiği durumlarda ortaya çıkıyor. Klima montajlarının yapılmasından sonra yetkili servisler dışında yapılmış yer değiştirme gibi uygulamalar sonrası klimanın içindeki gazın azaldığı gözleniyor. Periyodik bakımlar, bu riskin ortadan kaldırılması açısından da büyük önem taşıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sizin İçin Seçtiklerimiz