Yabancıya Konut Satışı Arttı

495

Now Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Başyazıcıoğlu TUİK tarafından açıklanan 2021 Mayıs ayı konut satış verilerini değerlendirdi.Başyazıcıoğlu “Yılın ikinci yarısı itibariyle konut satışlarında yukarı yönlü bir ivme bekliyoruz” dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mayıs ayı verilerinin açıklanması üzerine; Türkiye genelinde konut satışlarını değerlendiren Now Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Başyazıcıoğlu “Türkiye’de konut satışları Mayıs ayında 12 ayın en düşük seviyesini gördü. Geçen yıl temmuz ayında kredi faizleri ve kampanyalarla birlikte satışlar 229 bine kadar ulaşırken, pandeminin uzaması ve belirsizlikle beraber tedbirli olmak isteyen yatırımcıların bekleyişi kademeli düşüşe sebep oluyor. 2021 ilk aylarında da düşük kalan konut satışları, Mart ayında 100 bin bandını aşarak sektör için bir umut olmuştu. Nisanda 95 bine düşen konut satışıyla birlikte tekrar düşüşe geçildiğinin sinyallerini vermişti. Mayıs rakamlarıyla birlikte bu sinyallerin doğru olduğunu gördük ve en düşük konut satışı verileri beraberinde geldi. Yılın ikinci yarısı itibariyle konut satışlarında yukarı yönlü bir ivme bekliyoruz” dedi.

Yabancı talebi yükseldi
Yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 106,5 artarak bin 776 olarak gerçekleşti. Bu rakam geçen yıla göre yüksek olsa da Nisan ayı rakamlarının altında seyretti. Geçen yıla göre yükselişin en önemli nedeni olarak döviz kurlarında yaşanan artışı gösterebiliriz. Kurdaki dalgalanmalar yabancıya cazip gelirken, yerli yatırımcı için ise zorlayıcı oluyor. Yüksek faiz ortamı ve maliyetlerdeki artışın fiyatlara yansıması tüketicileri etkiliyor.