26 Mayıs 2024 Pazar
Ana SayfaGüncel Emlak HaberleriYabancılara gayrimenkul satışından elde edilen para ne kadar?

Yabancılara gayrimenkul satışından elde edilen para ne kadar?

Türk vatandaşlarının büyük bölümü kiralara bile yetişemezken yabancıların Türkiye’de hazirandaki gayrimenkul alımları rekor seviyeye ulaştı.

Türk vatandaşlarının büyük bölümü için gayrimenkul almak hayale dönüşürken, yabancılara satışlar hızla artıyor.

Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre, yabancılara gayrimenkul satışlarından elde edilen net gelir 2022 yılı Haziran ayında 1 milyar 144 milyon dolarla rekor kırdı.

2022’nin ilk yarısında yabancılara gayrimenkul satışı kaynaklı gelir toplamda 3 milyar 485 milyar dolara yükselirken, 2018’ın ikinci yarısında kaydedilen 3 milyar 651 milyon dolarlık rekor sonrasındaki en yüksek ikinci rakama ulaşıldı.

TL’deki değer kaybı ve yabancılara gayrimenkul alımı karşılığında vatandaşlık verilmesi uygulaması, yabancıların Türkiye’deki gayrimenkul alımlarını artırırken, Türkiye’deki fiyat artışlarında da etkili oluyor.

Yabancı talebinin Türkiye’deki gayrimenkul fiyatlarını artırdığı bilinmesine ve bu durum Türk vatandaşlarının konuta erişimini zorlaştırmasına rağmen hükümet yabancı alımlarını teşvik etmeye devam ediyor.

HAZİRANDA YABANCIYA SATIŞLAR REKOR KIRMIŞTI
TÜİK verilerine göre, yabancılara yapılan konut satışları haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 81,8 artarak 8 bin 630 adetle rekor kırmıştı.
Haziran ayında toplam konut satışları içinde yabancılara yapılan konut satışının payı yüzde 5,7 olmuştu.

Yabancılara yapılan konut satışlarında ilk sırayı 3 bin 906 konut satışı ile İstanbul almıştı. İstanbul’u sırasıyla 2 bin 534 konut satışı ile Antalya ve 428 konut satışı ile Mersin izlemişti.

Yabancılara yapılan konut satışları ocak-haziran döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 72,7 artarak 35 bin 383 olmuştu.

EN ÇOK RUSLAR ALDI

Ülke uyruklarına göre en çok konut satışı Rusya Federasyonu vatandaşlarına yapıldı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sizin İçin Seçtiklerimiz