29 Kasım 2023 Çarşamba
Ana SayfaGündem HaberleriUcuz konutta detaylar belli oluyor!

Ucuz konutta detaylar belli oluyor!

Tüm Türkiye’nin merakla beklediği Sosyal (ucuz) Konut Projesi salı günü başlıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından, 81 ilde başlayacak projenin detayları açıklanacak. Proje dar gelirli aileleri ev sahibi yapma hedefiyle oluşturuldu ve proje kapsamında 250 bin konut satışa çıkacak.

Ev sahibi olmak isteyen çok sayıda vatandaş, detaylarını salı günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklayacağı ve ucuza ev sahibi olma imkanı sağlayacak olan sosyal konut projesine kilitlenmiş durumda. Proje ilişkin bazı noktalar netleşmeye başladı. Son olarak Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum,’dan da projeye ilişkin bir açıklama geldi. Bakan Kurum, 13 Eylül Salı günü itibarıyla Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesini başlatacaklarını söyledi. Peki, TOKİ başvuruları ne zaman başlayacak?

Dar gelirlilerin ev sahibi olabilmesi için hazırlanan Sosyal Konut Projesi ile ilgili bilgileri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan salı günü açıklayacak. Projeyle beraber 250 bin konut, 100 bin altyapılı arsa satılacak.

Projeye ilişkin aylık taksit tutarları da merak edilenler arasında. Proje kapsamında aylık taksit tutarlarının hane gelirinin yüzde 30’unu aşmayacağı belirtiliyor.

Buna göre beklentiler de netleşmeye başladı. Asgari ücrete ve ailede bir kişinin çalışmasına göre bir hesaplama yapıldığında aylık taksitin bin 650 lira olması öngörülüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha önce yaptığı açıklamasında, salgın döneminde azalan konut arzını hızla artırmak ve dar gelirli aileleri ev sahibi yapmayı amaçladıklarını belirterek ”Bu adım son dönemde ciddi şikayet konusu olan kiraların da düşmesine de yol açacaktır” demişti.

Projeye başvurabilecek vatandaşlarla ilgili bazı detaylar da biliniyor. Bu doğrultuda Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanacak projeye ev sahibi olmayanlar ve belli bir gelir seviyesinin altında olanlar başvuru yapabilecek.

İstanbul’da aylık hane gelirinin 16 binin, diğer illerde ise 14 bin liranın altında olması şartlar arasında yer alıyor. TOKİ konutları 240 aya varan vadelerle satışa sunacak.

TOKİ tarafından yürütülecek projede gençler, emekliler, engelliler, şehit yakınları ve gazilere yönelik özel kontenjanlar da olacak. 30 yaş altı gençlere yüzde 20 oranında kontenjan ayrılması planlananlar arasında.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sizin İçin Seçtiklerimiz