24 Nisan 2024 Çarşamba
Ana SayfaGündem HaberleriRize Havalimanı'nın inşaatı ne zaman başlayacak?

Rize Havalimanı’nın inşaatı ne zaman başlayacak?

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Dünyanın üçüncü, Türkiye’nin ikinci deniz üzerine yapılacak havalimanı olan Rize Havalimanı için düzenlenen ihalede teklif veren 11 firmadan 5 grubun ön yeterlilik aldığını açıkladı.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Dünyanın üçüncü, Türkiye’nin ikinci deniz üzerine yapılacak havalimanı olan Rize Havalimanı için düzenlenen ihalede teklif veren 11 firmadan 5 grubun ön yeterlilik aldığını açıkladı.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, TCDD Kule Restoran’da düzenlediği basın toplantısında, Bakanlığının 2016 faaliyetlerini değerlendirdi, 2017 hedeflerini açıkladı. Bakan Arslan, Rize-Artvin bölgesel havalimanında 5 grubun ön yeterlilik aldığını ve ocak ayı içinde mali tekliflerin alınacağını, önümüzdeki yıl işe başlanılacağını söyledi. Bakan Arslan, 14 kilometrelik Ovit Tüneli’nin inşaatının bittiğini, donanım çalışmalarının ise devam ettiğine vurgu yaparak, Gümüşhane’yi Trabzon’a bağlayacak olan Zigana Tüneli’nde de inşaatın sürdüğünü belirtti.

İŞTE TEKLİF VEREN 11 FİRMA
1- TBM Yapı-Ermit-Pers İş Ortaklığı
2- Yüksel- Mapa-Ederay
3- STFA-Makyol-Doğuş İş Ortaklığı 4- Yapı Merkez-Mön İnşaat
5- Grandi Lavori Fincosit SPA-Nurol- İş Ortaklığı
6- IC İçtaş Astaldi-Astur İş Ortaklığı 7- Cengiz İnşaat-Aga Enerji İş Ortaklığı
8- Chına Airport-Arda-Chına Enerji Ortak Girişim
9- Şenbay Madencilik AŞ-Limak İnşaat İş Ortaklığı
10- TAV Tepe Akfen-Özaltın İş Ortaklığı
11- Stroysnabcontract LLC-Demce-Metaleks İş Ortaklığı Bakan Arslan, İhale Komisyonu’nca yapılan değerlendirmede 11 firmadan teknik olarak yeterlilik alan 5 firma olduğunu açıkladı.
RİZE HAVALİMANI Rize merkeze yaklaşık 34 kilometre ve Artvin sınırına 75 kilometre uzaklıktaki Pazar ilçesine bağlı Yeşilköy sahil mevkisine inşa edilecek havalimanının, 3 bin metreye 45 metrelik pisti, 265 metreye 24 metrelik taksi bağlantı yolu ve 300 metreye 120 metrelik de apronu olacak. Havalimanı için yaklaşık 25 milyon ton taş dolgu olmak üzere, toplam 88,5 milyon ton dolgu yapılacak. En derin yeri 22 metre olmak üzere, ortalama 17 metrelik bir dolgu oluşturacak. Havalimanı, terminal binası ve diğer üstyapı tesisleriyle yılda 2 milyon yolcuya, Türkiye’nin 56. havalimanı olarak hizmet verecek.
Ardeşen’in Sesi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sizin İçin Seçtiklerimiz