23 Temmuz 2024 Salı
Ana SayfaGündem HaberleriPolat Enerji, Dünya Rüzgâr Günü’nde Rüzgâr Enerjisinin Önemine Dikkat Çekiyor

Polat Enerji, Dünya Rüzgâr Günü’nde Rüzgâr Enerjisinin Önemine Dikkat Çekiyor

Yenilenebilir enerji sektörünün öncü firmalarından Polat Enerji, her yıl 15 Haziran’da kutlanan Dünya Rüzgâr Günü kapsamında, rüzgâr enerjisinin önemine vurgu yaparak toplumsal farkındalık yaratmayı hedefliyor.

20 yılı aşkın süredir enerji sektöründe faaliyet gösteren ve özellikle rüzgâr enerjisi alanında sektörün öncülerinden biri olan Polat Enerji, bugün toplamda 719,8 MWm kurulu rüzgâr gücüne sahiptir. Polat Enerji’nin bu kapasitesi, Türkiye’nin toplam rüzgâr kurulu gücünün yaklaşık %6,1’ini oluşturuyor.

Yenilenebilir enerji yatırımlarının öneminin bilincinde olan Polat Enerji, rüzgâr enerjisi potansiyeli yüksek olan Türkiye’de, Soma RES, Seyitali RES, Poyraz RES, Geycek RES ve Göktepe RES olmak üzere toplam beş rüzgâr enerjisi santraline sahip.

 

Türkiye’nin en büyük ve Avrupa’nın yedinci büyük rüzgâr enerji santrali olan ve 288,1 MWe kurulu güce sahip Soma RES’te, Türkiye’nin ilk şebeke ölçekli depolama sistemini devreye almak üzere yatırımlar yapan Polat Enerji, bu sayede elektrik şebekesindeki arz ve talep dengesinin maliyetlerini düşürmeyi hedefliyor.

 

168 MW kurulu gücüyle Türkiye’nin en büyük beşinci rüzgâr enerji santrali olma özelliği taşıyan Geycek RES de bu portföyde yer alıyor. 2023 yılında Yalova’da yer alan Göktepe RES projesinin kapasite artışı yatırımını devreye alan Polat Enerji, santralin kurulu gücünü 121,1 MWm’ye yükselterek yatırımlarına devam ediyor.

 

2023 yılında yenilenebilir enerji santralleriyle yaklaşık 2 milyar kWh elektrik üretimi gerçekleştiren Polat Enerji, bu sayede yaklaşık 610 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılıyor. Ayrıca, portföyündeki santrallerle her yıl 55 milyon adet ağaç dikimine eşdeğer 1,3 milyon ton karbon dioksit gazı emisyonu azaltımı sağlıyor.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sizin İçin Seçtiklerimiz