21 Temmuz 2024 Pazar
Ana SayfaDiğerDekorasyonMUTFAKLARDA İYİ BİR DÖNÜŞÜM İÇİN DOĞRU BOYA SEÇİMİ KADAR UYGULAMASIDAÖNEMLİ

MUTFAKLARDA İYİ BİR DÖNÜŞÜM İÇİN DOĞRU BOYA SEÇİMİ KADAR UYGULAMASIDAÖNEMLİ

Mutfak dolaplarında iyi bir dönüşüm için boyanın ve renginin doğru seçilmesi, uygulamanınsadoğru yapılmasının çok önemli olduğunu belirten Bianca Boya Kurucu Ortağı Veysel Feyzoğlu; “Mutfak dolabı boya renginizi seçmeden önce evin genel tasarımını da göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun” diyerek kullanıcıları uyardı.

Mutfağınızın renk düzeninin evinizin geri kalanıyla uyumlu olmasını gerektiğini söyleyen Feyzoğlu; “Tüm bir odayı boyuyorsanız, yeni odanın nasıl görüneceğini de düşünmelisiniz. En iyi renkten emin değilseniz, boya örneğini gün boyunca dolaplarınıza kadar tutmayı düşünün. Numunenin dolaplarınızda karton üzerinde olduğundan farklı görünebileceğini ve ışığın kalitesinin numunenin rengini de değiştireceğini unutmamak önemlidir. İç mekan ışıkları dış mekan ışıklarından daha sıcak olacaktır ve bunun tersi de geçerlidir. Boya renginizin mutfağınıza uygun olup olmadığını görmenin iyi bir yolu, birkaç farklı aydınlatma ortamında denemektir.
Renk kararını verdikten sonra sıra mutfak dolaplarınız için bir boya rengi seçmeye geldi. En iyi seçenek, sağlam bir nötr ile gitmektir. Mutfak dolaplarınız için doğru rengi seçmek göründüğünden daha kolay olsa da, dolaplarınız için doğru renk mutfağınızdaki diğer özelliklere bağlıdır. İster çağdaş bir görünüm, ister geleneksel bir görünüm yaratmak isteyin, odanın renk düzeninin geri kalanına uygun olanı seçmek önemlidir. Her zaman bir mutfak dolabı boya kartelasından seçim yapabilirken, seçeceğiniz boya renginin odanızın diğer unsurlarıyla uyumlu olması gerektiğini unutmamak önemlidir.
Ayrıca beyaz duvarlarınız yoksa mutfağınızın ortasındaki tavanın bir duvarını boyamaya bile karar verebilirsiniz. Bununla birlikte, mutfağınızda çok az doğal ışık varsa veya hiç yoksa, dolaplar için daha koyu bir gölge seçmeniz daha iyi olabilir” dedi.
Mutfak Dolabı Rengi Nasıl Değiştirilir?
Mutfak dolabı rengini değiştirmenin, diğer seçeneklere göre daha kolay ve ekonomik bir uygulama olduğunu ifade eden Feyzoğlu, mutfak dolabı rengi değiştirilirken atılacak adımları şu şekilde sıraladı:
Adım 1: Öncelikle, mevcut dolabının tüm parçalarını sökün. Bunu tek tek sökün ve özel olarak saklayın. Her parça için etiketler koyun, böylece sonrasında tekrar montaj için doğru parçaları kolayca bulabilirsiniz.
Adım 2: Dolabın tüm parçalarını bir havlu ile silerek temizleyin ve ölçek ve kirleri temizleyin.
Adım 3: İyi havalandırılan ve yüzey tamamen kuru olan bir alana mutfak dolabının tüm parçalarını taşıyın.
Adım 4: Bir dilimle ya da makasla köşe ve paspasları kesin. Mevcut boyayı başarıyla temizlemek için dolabın çerçevesiyle birlikte.
Adım 5: Dolabın kapılarını, çerçevesini, çekmeceleri ve kenarlarını boyamadan önce bir astar boyası ile kaplayın. Bu, dolabın rengini daha etkili bir şekilde değiştirmenize ve yüzeyin daha kalıcı olmasına yardımcı olacaktır.
Adım 6: Son olarak, dolabın kapılarını, çerçevesini, çekmeceleri ve kenarlarını istediğiniz renkte boyayın. Boyaları havadan koruyan ve kalıcı olan boyalar önemlidir. Su bazlı akrilik boyalar ile mutfak dolaplarınızın rengini pratik bir şekilde 6 saat içerisinde değiştirebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sizin İçin Seçtiklerimiz