13 Nisan 2024 Cumartesi
Ana SayfaGündem HaberleriKonutta fiyat artışı maliyetin altında kaldı

Konutta fiyat artışı maliyetin altında kaldı

Geçtiğimiz ay yeni konutlardaki fiyat artışı, artan kur nedeniyle maliyet artışının altında gerçekleşti. Konut projelerinde stok erime hızı da yüzde 0,6 düşerek yüzde 2.4 oldu.

 
Yeni konutlarda aralık ayı fiyat artışı, bir önceki aya göre yüzde 0.47 olarak gerçekleşti. Aylık fiyat artışı oranı, artan kur nedeniyle oluşan maliyet artışının altında kaldı. Yüksek metrekareli evlere ilgi azalırken, İstanbul Asya Yakasında yer alan markalı konut projeleri fiyat artışında Avrupa yakasındakileri solladı. Verileri yorumlayan GYODER Başkanı Aziz Torun, sektörün bu gelişmeler dikkate alarak planlama yapması gerektiğini söyledi.

REIDIN ve Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) tarafından Türkiye İş Bankası desteği ile hazırlanan ‘Yeni Konut Fiyat Endeksi Aralık 2016’ sayısı yayınlandı.

Endekse göre aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 0.47 oranında artış gerçekleşirken, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2.94 ve endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı Ocak ayına göre ise yüzde 71 oranında artış yaşandı.

Aralık ayında İstanbul Asya Yakasında yer alan markalı konut projelerinde yüzde 0,62 oranında; İstanbul Avrupa yakasında yer alan markalı konut projelerinde yüzde 0.29 oranında fiyat artışı oldu. Endeksin başlangıç dönemine göre ise İstanbul Asya Yakasındaki projeler Avrupa yakasına kıyasla 9.5 puan fazla artış gösterdi.

Konutta senet kullanım oranı yüzde 34

Markalı projelerden konut satın alan müşterilerin peşinat, senet ve banka kredisi kullanım oranları incelendiğinde, senet kullanım oranının aralık ayında son 6 ayın ortalamasına yaklaştığı görüldü. Aralık ayında peşinat kullanım oranı yüzde 44, banka kredisi kullanım oranı yüzde 22 ve senet kullanım oranı yüzde 34 olarak gerçekleşti.

Yüksek metrekareli konutlarda azalma var

51-75 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda yüzde 0.90, 76-100 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda yüzde 0.30, 101-125 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda yüzde 0.45, 126-150 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda yüzde 0.47 oranında artış görüldü. Yüksek metrekareli olarak tanımlanan 151 metrekare ve daha büyük alana sahip konutlarda yüzde 0.60 oranında azalma yaşandı.

1+1 konut tipinde artış

Aralık ayında satışı gerçekleştirilen konutların yüzde 32’si bitmiş konut stoklarından oluşurken , yüzde 68’i ise bitmemiş konut stoklarından oluştu. Bir önceki aya göre, 1+1 konut tipinde yüzde 0.87, 2+1 konut tipinde yüzde 0.52 ve 3+1 konut tipinde yüzde 0.46 oranında artış yaşandı. 4+1 konut tipinde ise yüzde 0.53 oranında azalma oldu.

Yabancılara satış düştü

Markalı konut projeleri kapsamında, yabancı yatırımcılara yapılan satış oranının aralık ayında yüzde 8’e kadar gerilediği görüldü. Yabancılara satış oranı son 6 aylık ortalama yüzde 16 olarak gerçekleşmişti. Yabancı yatırımcıların konut tipi tercihinin ise yüzde 55 oranında 2+1 özellikteki konutlar olduğu gözlemlendi.

‘Gayrimenkul sektörü tarafından iyi yorumlanmalı’

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi 2016 yılı Aralık ayı sonuçlarını değerlendiren GYODER Başkanı Aziz Torun, “Yeni konutlar kapsamında aralıkta gerçekleşen artış, Nisan 2016’dan beri en yüksek aylık artış olmakla birlikte, TÜFE’deki artışın altında kaldı. Proje geliştiricilerin fiyat artışını yansıtan endeksteki aylık artış oranı ise artan kur nedeniyle oluşan maliyet artışının da altında oldu. Ayrıca markalı konut projeleri adet bazlı stok erime hızı, kasım ayında yüzde 3 iken, aralık ayında yüzde 2.4’e düştü. Tüm bu veriler, gayrimenkul sektörü tarafından iyi yorumlanmalı ve bu gelişmeler dikkate alınarak planlama yapılmalı” dedi.

Dünya

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sizin İçin Seçtiklerimiz