21 Temmuz 2024 Pazar
Ana SayfaGündem HaberleriKonut satış adetlerinde en çok azalma yaşanan ilçeler Beyoğlu, Beylikdüzü, Bakırköy ve...

Konut satış adetlerinde en çok azalma yaşanan ilçeler Beyoğlu, Beylikdüzü, Bakırköy ve Fatih

EVA Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Eylül Helin Gül, Kahramanmaraş Depremi Sonrası İstanbul’da Konut Satışlarını mercek altına aldı. Konut satış sayılarındaki 2022/2023 Mart ayları verilerine göre, Beykoz, Çatalca, Şile’de satışlar artarken, konut satış adetlerinde en çok azalma yaşanan ilçeler ise; Beyoğlu, Beylikdüzü, Bakırköy ve Fatih oldu.

EVA Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Eylül Helin Gül, “2022 ve 2023 yılı TÜİK tarafından açıklanan İstanbul Konut Satış Sayılarına bakıldığı zaman, 2022 ve 2023 yılları Mart aylarını aralarında kıyasladığımızda İstanbul’daki konut satışlarının %24 oranında azaldığını görüyoruz. İki yılın ilk 3 ayının toplam satışlarını kıyasladığımızda bu rakam %12’lere düşüyor.“ dedi.

Bu verilere göre 2022/2023 yılı Mart ayları itibari ile konut satış adetlerindeki en çok azalma yaşanan ilçeler ise sırası ile Beyoğlu, Beylikdüzü, Bakırköy ve Fatih olduğunu da sözlerine ekleyen Gül, “Bu ilçelerin ortak özelliklerine bakıldığında, fay hattına yakın olan ilçelerden oldukları ya da 1999 depremi öncesi inşa edilmiş yapı stoku açısından yoğun ilçeler arasında oldukları görülmekte. İPA’nın çalışmalarına göre İstanbul’da deprem riski Avrupa Yakası’nda Haliç ile Küçükçekmece Gölü arasındaki geniş bölgeye, sahil hattında Bakırköy, Zeytinburnu ve Fatih ilçeleriyle meskûn nüfus yoğunluğu yüksek olan Bahçelievler, Güngören, Bağcılar, Esenler, Bayrampaşa ve Küçükçekmece ilçelerini kapsayan bir alanı tehdit etmekte olduğu, Anadolu Yakası’nda ise sahil şeridi boyunca, özellikle eski yapı stokunun yoğun olduğu alanlarda öne çıkmakta olduğu belirtilmiştir.
Beylikdüzü, Bakırköy ve Fatih İPA tarafından belirlenen risk haritası üzerinde
Konut satış sayılarındaki 2022/2023 Mart ayları verileri ve yukarıda belirtilen deprem bakış açısı tarafından incelendiğinde %40’tan fazla düşüş yaşanan ilçelerden Beylikdüzü, Bakırköy ve Fatih’in İPA tarafından belirlenen risk haritası üzerinde olduğu, Beyoğlu’nda ise 1999 öncesi yapılaşmanın fazla olduğu ve İstanbul’un meskun yerleşiminin yoğunlukta olduğu bölgelerden birisi olması neden olarak gösterilebilir. Oransal olarak %24’ten fazla düşüş yaşayan ilçeler ise Ataşehir, Avcılar, Bahçelievler, Bağcılar, Beşiktaş, Esenler, Eyüpsultan, Gaziosmanpaşa, Kağıthane, Zeytinburnu, Ümraniye, Üsküdar ve Şişli olmuştur. Bu ilçelerden Avcılar, Bahçelievler, Zeytinburnu ve Üsküdar ilçeleri İstanbul’un deprem riski haritalarında yüksek riskli alanlar olarak görülen ilçelerdir. Bu ilçelerin sahile yakınlığı, zemin özelliklerinin yerleşime uygun olmaması ve fay hattına olan yakınlığı deprem riskini artırmakla birlikte, diğer ilçelerdeki Bağcılar, Beşiktaş, Esenler, Eyüpsultan, Gaziosmanpaşa, Kağıthane, Ümraniye ve Şişli ilçelerindeki gibi meskun nüfusun yoğunluğu da deprem riskini artırmaktadır.
İstanbul’un depreme en dayanıklı ilçeleri Sarıyer, Başakşehir, Şile ve Çekmeköy
Konut satış sayılarındaki 2022/2023 Mart ayları verilerindeki değişime baktığımızda Beykoz, Çatalca, Şile gibi açık alan bakımından yoğun bölgelere sahip olan ilçelere yönelim olduğu ve bu ilçelerin normal dışı arttığı görülebilmektedir. Uzmanlar İstanbul’un depreme en dayanıklı ilçeleri olarak Sarıyer, Başakşehir, Şile, Çekmeköy ve Beykoz‘u açıklamışlardır. Satışlarda bu açıklamaların etkileri görülebilmektedir. İstanbul’un kuzey ilçeleri içerisindeki konut projelerini incelediğimizde deprem sonrası artan talebin daha çok az katlı müstakil evlerde ve depreme dayanıklı olarak pazarlanan konut projelerine yöneldiği ve bu projelerde fiyat artışları olduğu tespit edilmiştir.” şeklinde konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sizin İçin Seçtiklerimiz