24 Nisan 2024 Çarşamba
Ana SayfaGündem HaberleriKonut fiyatları geriliyor! İşte düşük kredi faiziyle ödeme tutarları...

Konut fiyatları geriliyor! İşte düşük kredi faiziyle ödeme tutarları…

Konut fiyatlarındaki artış hız kesmeye başladı. Kredi faizlerindeki yükseliş konut satışlarını düşürmeye başlarken mevduat ve döviz kurlarındaki yükseliş yatırımları başka yönlere çekmeye devam ediyor. İstanbul, Ankara ve İzmir’de merkeze bir miktar uzak lokasyonlarda 1.5 milyon lira civarında satışa sunulan evler bulunuyor.

Hürriyet’in haberine göre Türkiye’de konuta yatırım yapmak gelenek haline dönüştü. Önceden değerini koruduğu ve kira getirisi için alınan konutlar şimdi yüksek kiralar nedeniyle kira ödememek için alınmaya başlandı.

Küçük birikimi olanlar kredi kullanarak konut alırken yatırıma yönelecek parası olanlar ise peşin alımları tercih ediyor.

Yapılan son düzenleme ile ikinci evini almak isteyenlere alınacak konutun sadece yüzde 22,5’i kadar kredi çıkıyor ve geri kalan kısmını peşin ödemesi gerekiyor. Bunun yanında kredi faizlerinin yüksek olması nedeniyle konut satışlarında durgunluk yaşanmaya başladı. Bu durum da konut piyasasında oluşan balonu bir miktar azalttı ve fiyatlar mecburen düşmeye başladı.

YÜKSEK KİRALAR ÖDEMEYE YARDIMCI OLUYOR

Büyükşehirlerde yatırım amaçlı şehir merkezine uzak olan lokasyonlarda 1+1, 2+1, 10 yaşına kadar site içerisindeki konutlar 1.5 milyon liraya kadar alınabiliyor. Yüksek faizli kredilerin ödenmesine de yardımcı olan kiralar ise ortalama 8.5-10 bin lira arasında değişiyor. Site içinde olmayan konutlara daha uygun fiyatlarla da erişilebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sizin İçin Seçtiklerimiz