30 Eylül 2023 Cumartesi
Ana SayfaGündem HaberleriKİRA ARTIŞ ORANI EYLÜL 2023

KİRA ARTIŞ ORANI EYLÜL 2023

TÜİK tarafından açıklanması beklenen ağustos ayı enflasyon rakamları açıklandı! Eylül ayı kira artış oranı da bu bağlamda netlik kazandı. Bugün Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından ağustos ayı enflasyon rakamlarına ilişkin veriler paylaşıldı. Eylül ayı kira zammı da enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından en çok merak edilen konulardan birisi oldu.

Eylül ayı kira zam oranı belli oldu. Her ayın ilk haftası TÜİK enflasyon rakamları açıklanıyor. Enflasyon, piyasadaki birçok unsuru doğrudan etkileyen faktörler arasında yer alıyor. Eylül ayı kira artış oranı da enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte netleşiyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 4 Eylül Pazartesi günü saat 10.00’da beklenen rakamları açıkladı. Kira artışında tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ve toptan eşya fiyat endeksi (TEFE) ve aylık enflasyon rakamları etkili oluyor. İşte TÜİK Eylül ayı kira zammı ile ilgili detaylar…

KİRA ARTIŞ ORANI EYLÜL 2023 BELLİ OLDU!
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ağustos ayı enflasyon verilerini açıkladı. Ağustosta TÜFE yüzde 9,09 arttı, yıllık bazda yüzde 58,94’e çıktı. Ağustos ayında enflasyon aylık yüzde 9,09 olarak gerçekleşti. Buna göre SGK ve Bağ-Kur emeklileri Temmuz ayı için yüzde 9,49, Ağustos ayı için de yüzde 9,09 enflasyon farkını şimdiden hak etmiş oldu. Böylece sadece 2 ayda alacakları zam oranı yüzde 19,44 oldu. Ancak bu zam Ocak ayındaki maaşlara yansıyacağı için her ay açıklanan aylık enflasyonu oranında birikimli olarak hesaplanacak. Geriye Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık aylarının enflasyon verilerinin açıklanması bekleniyor.

Ağustos ayı enflasyonunun açıklanmasıyla birlikte iş yerlerine yapılacak kira artış oranı belirlendi. Türkiye İstatistik Kurumu, Ağustos ayına ilişkin enflasyon oranlarını açıkladı. Enflasyon aylık yüzde 9,09 yıllık yüzde 58,94 oldu.

İş yerlerine yapılacak kira zammı oranı ise yüzde 56.28 olarak öne çıktı. Böylece kira kontrat süresi bu ay dolan işletme sahipleri kiralarına yüzde 56.28 oranında zam yaparak ödeme gerçekleştirecek. Geçtiğimiz ay zam oranı yüzde 57.45 olmuştu.

Konutlarda KİRA artış oranı 2 Temmuz 2024 tarihine kadar yüzde 25 olacak.

AĞUSTOS AYI KİRA ZAMMI (TEFE-TÜFE) NE KADAR OLDU?
Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Temmuz ayında enflasyon yıllık yüzde 47,83 oldu. TÜFE’deki (2003=100) değişim 2023 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre %9,49, bir önceki yılın Aralık ayına göre %31,14, bir önceki yılın aynı ayına göre %47,83 ve on iki aylık ortalamalara göre %57,45 olarak gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı ayına göre en az artış gösteren ana grup %19,31 ile konut oldu. Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise %82,62 ile lokanta ve oteller oldu. TÜİK, Ağustos ayında sözleşmesi yenilenecek ticari mülkler için %57,45 oranında, sabit oran uygulaması ile de konut sözleşmelerinde %25 oranında kira artış oranı uygulanacağını açıkladı.

KİRA ARTIŞ SINIRI DEVAM EDİYOR
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kabine Toplantısı sonrası önemli açıklamalarda bulundu. Kira artışı ile ilgili konuşan Erdoğan, “Fahiş kira artışlarına karşı geçen sene devreye aldığımız üst sınır uygulaması bu tedbirlerden biriydi. Konut kira sözleşmelerinde artırım oranı yüzde 25 ile sınırlandırılmıştır. Temmuz ayında yenilenecek konut kira sözleşmeleri için de aynı sınır uygulanmaya devam edecektir.” ifadelerine yer verdi. Buna göre; Yeni yılda kirada yüzde 25 zam sınırlaması 1 Temmuz 2024 tarihine kadar devam edecek.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sizin İçin Seçtiklerimiz