20 Nisan 2024 Cumartesi
Ana SayfaGündem HaberleriKAYSERİ LİSESİ’NİN 130 YILLIK TARİHİ ARTAŞ HOLDİNG KATKILARIYLA BELGESEL FİLM OLDU

KAYSERİ LİSESİ’NİN 130 YILLIK TARİHİ ARTAŞ HOLDİNG KATKILARIYLA BELGESEL FİLM OLDU

 

1893 yılında, Sultan İkinci Abdülhamit döneminde temelleri atılan Kayseri Lisesi’nin Osmanlı İmparatorluğu’ndan Milli Mücadeleye, Cumhuriyet’ten günümüze uzanan hikayesi “LİSE” isimli belgesel filmle beyaz perdeye yansıdı. Artaş Holding’in sponsorluğunda çekilen belgesel filmde, Kayseri Lisesi mezunlarının yanı sıra, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Milli Savunma Sanayi Komisyonu Başkanı Hulusi Akar gibi isimler de söyleşileri ile yer aldı. Kayseri Lisesi’nin tarihini araştıran emekli öğretmen Yusuf Özmerdivenli, mezunlardan Prof. Dr. Murat Tuncer, Erdoğan Ayata, Doç. Dr. Cengiz Kartın gibi isimler de filme görüşleriyle katkı sundu.

Cumhuriyetimizin 100. yılını kutladığımız 2023 yılında 130. yaşını kutlayan Kayseri Lisesi, ülkemizin en köklü eğitim kurumlarından biri. Dramatik canlandırma sahneler de içeren bu belgesel filmde, Kayseri Lisesi’nin Birinci Dünya Savaşı’nda ve Milli Mücadele’de üstlendiği rol detaylı bir şekilde anlatılıyor. Cumhuriyetle birlikte Kayseri’nin değişen yüzü, Kayseri’deki kültür sanat hayatı, tanıklar ve fotoğraflar eşliğinde perdeye yansıyor.

Belgesel filmin çekimlerinin büyük çoğunluğu bugün Milli Mücadele Müzesi olarak kullanılan tarihi Kayseri Lisesi binasında yapıldı.

Filmde, Faruk Nafiz Çamlıbel’in kaleme aldığı Kayseri Lisesi Marşı, müzisyen Evren Karakul tarafından yeniden kaydedildi. Marşın vokallerini de Evrim Furkan yaptı.

Yönetmenliğini ve metin yazarlığını Gökçe Kaan Demirkıran’ın yaptığı filmin yapın Artaş Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Serhan Çetinsaya yapım koordinatörü görevini üstlendi. Filmi, ünlü oyuncu Gürkan Uygun seslendirdi.

Kayseri ve İstanbul galalarının ardından 8 Mart Cuma günü Kayseri Park AVM’dekiParibuCineverse salonlarında vizyona giren LİSE, çok yakında diğer illerde de seyirciyle buluşacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sizin İçin Seçtiklerimiz