24 Nisan 2024 Çarşamba
Ana SayfaManşetİstanbul'daki 150 bin konut için alarm

İstanbul’daki 150 bin konut için alarm

Deprem Güçlendirme Derneği Başkanı Sinan Türkkan, tahmini olarak Türkiye genelinde 6-7 milyon civarı riskli konut bulunduğunu belirterek “Şiddetli bir depremde hasar alması beklenen bu konutların 5 milyonu güçlendirmeyle kurtarılabilir” dedi.

Bu konutların 600 bin adedinin İstanbul’da bulunduğunu kaydeden Türkkan “Bu 600 bin konuttan 150 bin adedi için hemen harekete geçilmesi gerekiyor. Başta İstanbul olmak üzere bu riskli yapılardan bir an önce kurtulmamız hayati önemde” sözlerini kaydetti.

Kahramanmaraş merkezli yıkıcı depremler sonrası gözler olası İstanbul depremine ve buradaki riskli yapılara çevrildi. Deprem Güçlendirme Derneği (DEGÜDER) Başkanı Sinan Türkkan, tahmini olarak Türkiye genelinde 6-7 milyon civarı riskli konut bulunduğunu belirterek “Şiddetli bir depremde hasar alması beklenen bu konutların 5 milyonu güçlendirmeyle kurtarılabilir” dedi.

Bu konutların 600 bin adedinin İstanbul’da bulunduğunu kaydeden Türkkan, şöyle devam etti:

“Bu 600 bin konuttan 150 bin adedi için hemen harekete geçilmesi gerekiyor. Türkiye’nin beklemeye tahammülü yok. Başta İstanbul olmak üzere bu riskli yapılardan bir an önce kurtulmamız hayati önemde.”

‘DÜŞÜK MALİYETLE GÜÇLENDİRİLEREK KURTARILABİLİRLER’
Türkkan, güçlendirmenin yıkıp yeniden yapmaya göre çok daha hızlı ve düşük maliyetle yapılabildiğini, şiddetli bir depremde hasar alması beklenen konutların bu sayede yıkılmasının önüne geçilebileceğini ifade etti. Muhtemel deprem senaryolarının hep konuşulduğunu ancak kayıpları engellemek için yapılan çalışmaların yetersiz olabildiğini aktaran Türkkan, gerekli süreci aktardı:

‘DOĞRU ZEMİN, DOĞRU MALZEME VE DOĞRU SİSTEMLE ÇÖKMEZ’
Türkkan, Kahramanmaraş merkezli depremlerde yıkılan binaların bazılarında taşıyıcı kolonların tuzla buz olduğunu gördüklerini belirterek, şöyle konuştu:

“Deprem belki kader olabilir ancak binaların yıkılması ve çökmesi asla kader değildir. Bina, hasar görür ancak çökmemesi gerekir. Yıkılan binada un ufak olan kolonları görüyorum. Hatta bazılarının yeni olduğunu duyuyorum. Normalde bu şekilde yıkılması mümkün değil. Bunun nedeni yanlış zemin üzerine yanlış malzemeyle yapılan yanlış proje. Malzemenin kalitesizliğinden ve denetimin eksikliğinden kaynaklanıyor. Şu anda binaları yapı denetim firmaları ile belediyeler denetliyor.”

‘YENİ YAPILAN BİR BİNANIN YIKILMASI ÇOK BÜYÜK BİR AYIP’
Türkkan, yeni yapılan bir binanın yıkılmasının çok büyük bir ayıp olduğunu ifade ederek “Ama dediğim gibi sebep denetim eksikliği ve kalitesiz malzeme. Yoksa şu anda uluslararası düzeyde bir deprem yönetmeliğimiz var. Orada herhangi bir sorun yok. Doğru zemin, doğru malzeme ve doğru sistem bir araya geldiğinde asla çökme olmaz” dedi.

‘BELEDİYELER GÜÇLENDİRMENİN ÖNÜNDEKİ ENGELLERİ KALDIRMALI’
Şu anda riskli yapılar için güçlendirme seferberliğinin ilan edilmesi gerektiğini anlatan Türkkan, güçlendirmenin önünde birtakım engeller bulunduğunu vurguladı. Güçlendirme yapmak için belediyeye müracaat ettiklerinde akla hayale gelmeyecek hususların öne sürüldüğüne dikkati çeken Türkkan, bürokratik engellerin bıktırıcı noktada olduğunu söyledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sizin İçin Seçtiklerimiz