23 Temmuz 2024 Salı
Ana SayfaGündem Haberleri'İstanbul'da 250 bin riskli konut var'

‘İstanbul’da 250 bin riskli konut var’

Bakan Özhaseki, İstanbul’daki 19 ilçede 48 alanın riskli ilan edildiğini, 250 bin konutta ikamet eden 1 milyon 200 bin kişinin riskli alanlarda yaşadığını söyledi.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ve belediye başkanlarının katılımıyla İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde, kentsel dönüşüm konulu toplantı gerçekleştirildi.

Toplantıda yaptığı konuşmada, İstanbul’daki 19 ilçede 48 alanın riskli ilan edildiğini, bu alanların toplam büyüklüğünün 13 milyon metrekare olduğunu bildiren Özhaseki, “Riskli olarak 50 bin civarında bir yapıdan bahsedebiliyoruz, bağımsız birim olarak bakıldığında bu da 250 bin konut ediyor. Bütün bu çalışmaların hepsi 1 milyon 200 bin kişiyi ilgilendiriyor.” ifadesini kullandı.

Kimsenin mağdur olmaması için kira ve kamulaştırma yardımı olarak 1 milyar liranın üzerinde harcama yaptıklarını anımsatan Bakan Özhaseki, Türkiye genelinde de durumun İstanbul’dan pek farklı olmadığına dikkati çekti.

Ankara’da yakında “Şehircilik Şurası”nın toplanacağını anımsatan Özhaseki, bu kapsamda 2 ay süreyle şehirciliğin 4 ana başlıkta tartışılacağını söyledi.

Dünya

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sizin İçin Seçtiklerimiz