17 Haziran 2024 Pazartesi
Ana SayfaGündem Haberleriİmar affı ne zaman çıkacak?

İmar affı ne zaman çıkacak?

İmar affı son dakika gelişmeleri, meclise sunulan torba yasasıyla birlikte gündeme geldi. 30 Temmuz tarihi öncesinde yapılan mevzuata ve ruhsata aykırı yapılar için imar barışı affı düzenlemesi üzerinde duruluyor.

Torba yasası ile birlikte gündeme gelen imar barışı affında son durum, binlerce vatandaşın gündeminde yer alıyor. 30 Temmuz öncesinde ruhsatsız olarak yapılmış kaçak yapılar için bir düzenleme üzerinde duruluyor.

BBP Genel Başkanı ve Ankara Milletvekili Mustafa Destici tarafından TBMM’ye sunuldu. Teklif gerekçesinde şu ifadelerde verildi:

“Yüzbinlerce vatandaşımız ve binlerce aile iptal edilen yapı kayıt belgeleri neticesinde; idari para cezaları, yıkım kararları ve haklarında açılan ceza davaları sebebiyle telafisi güç mağduriyetler yaşamaktadırlar. Barınma ihtiyacını karşılamak üzere özel mülkiyetler üzerine yapılmış ve yapı kayıt belgesi almış, bir kısım yapı kayıt belgesi iptal olmuş ve iptal olma aşamasında olan yapılar; kamu zararı, iskan ve imar yönünden incelenmek sureti ile yapı sahiplerinin yaşadıkları mağduriyetlerin giderilmesi amaçlanmaktadır.

2018 yılında, 31 Aralık 2017’den önce yapılmış, ruhsatsız ya da ruhsata aykırı yapıların imar ve iskan sorununun çözülmesi amacıyla imar barışı düzenlemesini hayata geçirmişti. Yapı kayıt belgesi almak için bedelin en az yüzde 25’inin yatırılması gereken uygulamada, geri kalan ödeme için verilen süre ise 31 Aralık 2019’da sona erdi. Kaçak yapı inşa eden ancak imar barışından faydalanamayan milyonlarca yapı sahibi yeni bir düzenleme bekliyordu.

Konu şimdilik değerlendirme sürecinde.

İMAR BARIŞI AFFI NEDİR?

İmar affı gecekondu ve imar mevzuatına göre yapılmayan ve inşa edilmeyen yapıların mülkiyet ve uygulanma sorunlarını düzenleyen kanuna denir. İmar affının bir diğer adı imar barışıdır. İmar affı (imar barışı) ilk kez 1984’de çıkarıldı.

Affın amacı, kaçak ve çarpık yapılaşmayı engellemektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sizin İçin Seçtiklerimiz