25 Haziran 2024 Salı
Ana SayfaGündem HaberleriGördes Barajı mağdurlarına evleri teslim edildi!

Gördes Barajı mağdurlarına evleri teslim edildi!

Manisa’nın Gördes İlçesi’nin bağlı kırsal Karayakup Mahallesi, ilçeye sulama ve içme suyu amaçlı yapılan Gördes Barajı’nın mutlak koruma alanı içinde kaldığından, yerleşim sakini hak sahiplerine, 5543 sayılı iskan kanunu kapsamında, devlet eliyle Akhisar İlçesi’nde yapılan 27 konut teslim edildi.

 

Akhisar kent merkezine 25 kilometre mesafede bulunan Akselendi Mahallesi’nde, maliye hazinesine ait 902 nolu 35 bin 100 metrekare mera ve 898 nolu 6 bin 180 metrekare harman yerine yapılan konutlar, Akhisar Belediyesi Mehmet Tarlak Düğün Salonunda düzenlene törenle hak sahiplerine teslim edildi. Evlerinin anahtarları ve tapularını alan vatandaşların mutluluğu yüzlerine yansıdı.
Manisa Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından inşaa edilen konutların anahtar ve tapu teslim törenine; AK Parti Manisa Milletvekili Prof. Doç. Dr. Selçuk Özdağ, Akhisar Kaymakamı Kaan Peker, Akhisar Belediye Başkanı AK Partili Salih Hızlı, Manisa Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Nurettin Aytekin, Jandarma İlçe Komutanı Binbaşı Mete Demir, Akhisar Belediye Başkan yardımcıları Ömer İşçi ve Latif Çakmak, AK Parti İlçe Başkanı İsmail Hakkı Şenyiğit, Akselendi eski Belde Belediye Başkanı İrfan Karahan da katıldı. İki katlı 3+1 olarak ayrı yapı nizamında yapılan konutların bedelleri 5 yıl geri ödemesiz, 15 yıl eşit taksitlerle geri ödemeli olarak hak sahipleri tarafından ödeneceği bildirildi.
Anahtar ve tapu tesliminde konuşan AK Partili Milletvekili Selçuk Özdağ, “Gördes barajının alanına giren kısımla ilgili Karayakup köyü ile ilgili bir istimlak çalışması ve bunun karşılığında da devletimiz onların zararlarını tazmin etme noktasında iskan çalışması yaptı. Bugün 27 vatandaşımıza evlerini teslim edeceğiz. Onlar 5 yıl ödemesiz olarak buradaki modern konutlarda oturacaklar. İnşallah güle güle otursunlar” dedi.
“İŞSİZLİĞİN EN AZ OLDUĞU ŞEHİR MANİSA”
Türkiye’de işsizliğin en az olduğu şehrin Manisa olduğunu kaydeden Özdağ, İzmir- İstanbul otobanının Akhisar’dan geçecek olmasının önemini de vurguladı. Kolin Termik Santralinin 2017 sonunda tamamlanacağı söyleyen Özdağ, “Nisan ayının sonunda da Soma’da 2 bin artı bin kişinin çalışacağı organize sanayi bölgesini hizmete sunacağız. Bütün milletvekili arkadaşlarımızla beraber ilgilendiğimiz termik santral Kolin bitiyor. 510 megawatt elektriğe ihtiyacımız var bizim. Şuan 2 bin kişi çalışıyor. 2017 sonunda tamamlanacak ve bin kişi daha işe alınacak. 510 megawatt elektrik üreteceğiz ve dışarıdan daha az doğalgaz alacağız. 300 milyon dolar Türkiye’nin cebinde kalacak. Bizim doğalgazımız ve petrolümüz yok ama elektrik üreteceğiz. Manisa’da jeotermalden 600 megawatt elektrik üretiyoruz. Hedefimiz 2 bin megawatt’ı buldurmak. Termik santral ile beraber Ege Bölgesinin 8 ilinin elektriğini biz üreteceğiz. Yılsonunda bitireceğiz ve açılışını Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan yapacak” dedi.
2FAKÜLTE İLE İLGİLİ ÇALIŞMALARIMIZ VAR”
Akhisar’a Gıda Tarım ve Teknolojileri fakültesinin çalışmalarını yaptıklarını ifade eden Özdağ, “Akhisar’da yüksekokul problemi var. Onu da belediye başkanımız, kaymakamımız ve bizler milletvekilleriyle yapacağız. Buradaki fakültenin adını şimdiden koyduk. Gıda Tarım ve Teknolojileri Fakültesi olacak. Bununla ilgili çalışmalarımız var” dedi.
BİRLİK BERABERLİK ÇAĞRISI
Türkiye Dünya’nın en önemli ülkelerinden bir tanesi olduğunu belirten Özdağ, “Dünyanın en pahalı topraklarında yaşıyoruz. Bu topraklarda tutunmak için büyük ekonominiz, paranız, büyük ordunuz ve büyük demokrasiniz olacak. Olmazsa sizi Orta Asya’ya geri gönderirler. Yeri güzel olanın başı dertten kurtulmazmış. Herkesin gözü burada. DAEŞ, PKK ve FETÖ ile bizleri terbiye etmek istiyorlar. Gelin burada bir olalım. Bir tek Türkiye var. Son kaleye sahip çıkalım” diye konuştu.
Hürriyet

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sizin İçin Seçtiklerimiz