23 Temmuz 2024 Salı
Ana SayfaGündem HaberleriFatih'te 201 günlük ev mühürlendi

Fatih’te 201 günlük ev mühürlendi

Günlük ev sorunları bitmiyor. Geçtiğimiz gün Esenyurt’ta yapılan günlük ev operasyonun ardından şimdi de Fatih de bir operasyon düzenlendi. Operasynun ardından Fatih’te 201 günlük ev mühürlendi.
Günlük ev sorunları bitmiyor. Geçtiğimiz gün Esenyurt’ta yapılan günlük ev operasyonun ardından şimdi de Fatih de bir operasyon düzenlendi. Operasynun ardından Fatih’te 201 günlük ev mühürlendi. Vatandaşların şikayeti ve güvenlik sıkıntıları nedeniyle Fatih Belediyesi harekete geçti.

Fatih’te Apart Takip ekibi kuruldu. Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Ekibin içerisinde zabıta, polis ve vergi denetmeni olmak üzere 6-7 kişi yer alıyor. Şikayetler veya bizim kontrollerimiz üzerine evleri denetliyoruz. Bugüne kadar 20 bin 481 ev ve işyeri denetlendi. Kayıtdışı ve yasaya aykırı kiralama yapılan 201 evi mühürledik. Bu işleri yapan 32 emlakçı da faaliyetten men edildi” dedi.

Demir, “İmar planında konut alanı olan yerlerde günlük kiralama yapılamaz. Bu yetkiden hareketle İlçe Meclisi’nin onayıyla, konut alanında günlük kiralama yapılan evleri 6 ay ikamete kapatma yetkisi aldık. Vergi denetmeni aracılığıyla ev sahipleri hakkında da 10 bin TL para cezası ve 5 yıllık geçmişe dönük vergi incelemesi başlatılıyor. İlçe genelinde yaptırdığımız ankette ikamet edenlerin yüzde 89’u mahallesinde aile ortamı olmadığını, en büyük problemin ne olduğu sorusuna yüzde 33’ü yabancılar, yüzde 21’i güvenlik olduğunu vurguladı” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sizin İçin Seçtiklerimiz