23 Temmuz 2024 Salı
Ana SayfaGündem HaberleriEsenler'de konut fiyatları yüzde 100 arttı!

Esenler’de konut fiyatları yüzde 100 arttı!

2012 yılında Esenler’de başlayan kentsel dönüşüm çalışmaları ile bölgede konut fiyatları son iki yılda yüzde 100 arttı.

Esenler’de 2012’de başlayan kentsel dönüşüm hamlesi, konut fiyatlarını son iki yılda yüzde 100 artırdı. Belediye Başkanı Tevfik Göksu, Esenler’in kentsel dönüşüm çalışmalarıyla İstanbul’un cazibe merkezi haline geldiğini ifade etti.

Ekim 2012’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde Esenler’de başlattığı “kentsel dönüşüm” hamlesi, ilçenin makus talihini de değiştirdi. Esenler, kentsel dönüşümle birlikte İstanbul’da gayrimenkul değerlerinin en fazla arttığı ilçelerden biri haline geldi. İlçede konut fiyatları, son iki yılda ortalama yüzde 100 oranında arttı. Kentsel dönüşümü milli bir proje olarak tanımlayan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, “Esenler’de, ‘Çocuklarınıza tabut değil, güvenli konut bırakın’ sloganıyla yola çıktık. İlçemizi, Türkiye’nin kentsel dönüşüm laboratuvarı haline getirdik. Kentsel dönüşümü, fiziki ve sosyal altyapının yenilenmesi ve yaşam kalitesinin artışı olarak görüyoruz. Bu nedenle ilçemizin farklı mahallelerinde kentsel dönüşüm projeleri yaptık ve devam ediyoruz. Belediye olarak ilçedeki 25 binden fazla konutun yenilenmesini veya yenilenme sürecine girmesini sağladık. Böylece 150 bin insanımızı deprem riskinden uzak, güvenli ve sağlıklı konutlara kavuşturduk” dedi.

3 YILDA BİN 408 BİNA BAŞVURUSU
Başlatılan dönüşüm seferberliğiyle son 3 yılda ilçe genelinde bin 408 bina için “riskli yapı” başvurusunda bulunuldu ve hızlı bir dönüşüm süreciyle beraber riskli yapı oranı, yüzde 85’ten 70’lere kadar geriledi. Artan kentsel dönüşüm faaliyetleri, ulaşım ve donatı yatırımları sonucunda, Esenler genelindeki gayrimenkullerin değeri ise son 2 yılda ortalama yüzde 100 arttı. Esenler, konumu ve ulaşım bağlantıları açısından büyük avantaj taşıması, yapımı devam eden ve planlanan metro hatlarıyla bölgede yapılacak bölge parkı, sağlık merkezi, eğitim vadileri gibi büyük yatırımlar da bu artışta pay sahibi olan diğer etkenler oldu.

YÜZDE 300 DEĞER ARTIŞI
İlçenin farklı bölgelerinde yürütülen kentsel dönüşüm projeleri ve dönüşüm beklentisi, gayrimenkul fiyatlarına önemli ölçüde ivme kazandırdı. Türkiye’nin ilk kentsel dönüşüm alanında inşa edilen Havaalanı Mahallesi Kentsel Dönüşüm Konutları’ndaki değer artışı 2 yılda yüzde 72 seviyelerine ulaştı. Mahalle sakinlerinin eski konutları baz alındığında ise konutların değeri en az yüzde 300 oranında artmış oldu.

CİFTEHAVUZLAR BİRİNCİ SIRADA
İlçe genelinde değer artışı en fazla olan mahalle ise Çiftehavuzlar oldu. Mahallenin kentsel dönüşüm potansiyeli, mahalle sakinlerinin dönüşüm beklentisi ve Esenler Belediyesi’nin girişimleriyle yeni başlayacak olan dönüşüm süreciyle Çiftehavuzlar’daki gayrimenkullerin değeri son 2 yılda adeta tavan yaptı. Bölgedeki gayrimenkullerin değeri 2 yılda yüzde 212 arttı.

CAZİBE MERKEZİ HALİNE GELDİ
Başkan Tevfik Göksu, Esenler’in kentsel dönüşüm çalışmalarıyla İstanbul’un cazibe merkezi haline geldiğini söyledi. Göksu, “1999 Marmara depremi öncesinde yapılan konutlara yönelik talep ciddi bir oranda arttı. Çiftehavuzlar Mahallesi’ndeki konutların metrekare satış fiyatının 2014’e göre mahalle bazında yüzde 212 artması en somut göstergesi” diye konuştu.

ESKİ KARABAYIR ALTIN OLDU
Değer artışı oranında Çiftehavuzlar Mahallesi’ni eski adıyla Karabayır olarak bilinen Tuna Mahallesi izledi. Geçen yıl Eğitim Vadisi Projesi kapsamında kamulaştırma yapılarak 91 binada 302 bağımsız bölümün yıkıldığı Tuna Mahallesi’ndeki kentsel dönüşüm potansiyeli ve kamu eliyle yürütülecek dönüşüm süreciyle birlikte yapıların değerinde yüzde 103’lük artış görüldü. Kentsel dönüşüm sürecine yönelik önemli adımların atıldığı Yavuz Selim Mahallesi’nde yapılarda ise yüzde 150’lik bir değer artışı oldu.

DEĞER ARTIŞI DEVAM EDECEK
İlçe genelindeki mevcut yapıların yüzde 70’inin hâlâ riskli olması, devam eden yeni metro hattı çalışmalarıyla Esenler Belediyesi’nin askeriyeden devraldığı 8.7 milyon metrekarelik alanda inşa edilecek şehir parkı ve Yenişehir Projesi başta olmak üzere pek çok büyük kamu yatırımlarının Esenler’in metrekare fiyatlarını artırması bekleniyor.

Sabah

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sizin İçin Seçtiklerimiz