26 Mayıs 2024 Pazar
Ana SayfaGündem HaberleriElektrik kesintileri 120 fabrikada üretimi durdurdu

Elektrik kesintileri 120 fabrikada üretimi durdurdu

Elektrik kesintileri otomotiv yan sanayinde 120’ye yakın fabrikada üretimi durdurdu. Sadece bu fabrikalardaki zarar iki günde 60 milyon $’ı aştı. Taysad Başkanı Kanca, “5 dolarlık parçayı gönderemediğimiz için 20 bin dolarlık araba üretilemiyor” dedi.

 

İstanbul ve çevresinde geçtiğimiz hafta başlayan elektrik kesintileri otomotiv yan sanayinde 120’ye yakın fabrikada üretimi durma noktasına getirdi. Sadece bu fabrikalardaki zarar 2 günde 60 milyon doları aştı.

Taysad Başkanı Alper Kanca, “5 dolarlık parçayı gönderemediğimiz için 20 bin dolarlık araba üretilemiyor” dedi. Taysad Başkanı Alper Kanca, tüm sektörler dahil edildiğinde bine yakın fabrikanın bu elektirik kesintilerinden etkilendiğini ve zararın çok büyük olduğunu dile getirdi. Alpar Kanca, şöyle konuştu: “Gebze ve civarındaki bütün organize sanayiler bu kesintilerden etkilendi. Burada Türkiye’nin en büyüklerinin de olduğu 13 organize sanayi bölgesi var. İlaç şirketi de var, Siemens de var. Bunun gibi çok sayıda büyük firma var. Bunların içerisindeki TOSB Otomotiv Yan Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’de 80 fabrikada kesintiler nedeniyle üretim durdu.Bu OSB’nin dışında yakın bölgedeki otomotiv yan sanayi fabrikalarını da sayarsak sayı 120’ye çıkıyor. Fabrikalarımızda 10 binlerce işçi çalışıyor. Burada Toyota ve Tofaş gibi otomotiv devlerinin tedarikçileri var. Otomotivde ana sanayi maliyetleri düşürmek için bizi stoksuz çalışmaya zorluyor. Sadece bizim organize sanayi bölgemizde iki günlük zarar 40 milyona dolara yaklaştı yaklaştı.bizim organize sanayimizde günlük 10 milyon dolar ihracat var. Günlük on milyon dolar da yurt içinde satış var. Yani günlük kayıp 20 milyon dolar. Diğer yan sanayi firmalarını da eklediğiniz zaman bu rakam çok daha yukarılara çıkıyor. Ancak siz mesela 5 dolarlık bir parçayı yollamadığınız zaman üretemediğiniz bir arabanın değeri en az 20 bin dolar.”

Dünyanın her tarından elektrik kesintisi, su kesintisi ya da doğalgazda sorun olabileceğini ancak bunun nasıl yönetildiğinin önemli olduğuna vurgu yapan Kanca, “TEAŞ, BEDAŞ, Enerji Bakanlığı buradaki arızaya baktıkları zaman bir tahminde bulunmaları gerekiyor. Bu tahminden sonra bilgi verilebilir. ‘Bizim bu problemi çözmemiz en az iki günü alır. Ona göre tedbir alın’ denilebilir mesela biz de ona göre planımızı yaparız. Bu yapılmadı maalesef. Akşam elektrik geliyor. Sabah insanları buraya getiriyoruz, İçeri giriyorlar yine elektrikler gidiyor” dedi.

En büyük korkularının pazartesi (bugün) elektrik kesintisi yaşanması olduğunu dile getiren Kanca, “Bu olursa zarar çok daha büyük olacak. Mesela Toyota’ya saatlik sevkiyat yapan fabrikamız var. Bu kesintiler sürerse Toyota gibi üreticilerin üretimi sadece Türkiye’de değil yurtdışında da aksayacak” dedi.

Makinelerde büyük arızalar oluştu

Taysad Başkanı Alper Kanca, elektrik kesintisi nedeniyle birçok fabrikanın tezgahlarında arızlar oluştuğuna dikkat çekerek, “Bu makineler çok yüksek miktarda parayla alınıyor. Fabrika sahipleri arızanın ne kadar süreceğini bilseydi şalterleri kapatırdık. Böylece arızanın önüne geçebilme şansımız olurdu. Üyelerimizin çoğundan benzer şikayetler aldık. Arkadaşlarımızı hiç bu kadar keyifsiz görmemiştim” dedi.

Dünya

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sizin İçin Seçtiklerimiz