26 Mayıs 2024 Pazar
Ana SayfaGündem HaberleriElektrik fiyatlarına tavan!

Elektrik fiyatlarına tavan!

Enerji Borsası’ndaki Gün Öncesi Piyasası ve Dengeleme Güç Piyasası’nda elektrik fiyatlarına 3 ay süreyle 500 TL/MWh’lık tavan fiyat getirildi.

 

Yılbaşı öncesinde elektrik santrallerine uygulanan doğalgaz kısıntısının piyasada yol açtığı aşırı fiyat hareketleri Enerji Piyasası Düzenleme ve Denetleme Kurumunu (EPDK), harekete geçirdi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu, Gün Öncesi Piyasasında (GÖP) ile Dengeleme Güç Piyasasında (DGP) Asgari ve Azami Fiyat Limitlerinin Belirlenmesine İlişkin Usul ve Esaslar’da değişiklik yaptı.

Söz konusu Esaslar’ın geçici birinci maddesine eklenen fıkraya göre 6 Ocak 2017-1 Mart 2017 tarihleri arasında GÖP ve GİP’te asgari fiyat limitleri 0 TL/MWh, azami fiyat limitleri ise 500 TL/MWh olarak uygulanacak.

EPDK’dan yapılan açıklamaya göre, alınan karar ağır mevsim koşulları ve elektrik enerjisi arz-talep dengesi dikkate alınarak alındı.

EPDK açıklamasında kararın hedefinin fiyatlarda görülmesi muhtemel dalgalanmaların, elektrik tedarikçilerinin mali sürdürülebilirlikleri ile üreticilerin kaynaklarını doğru yönetebilmeleri üzerindeki olumsuz etkilerini önlemek ve enerji fiyatlarındaki olası artışın vatandaşlara yansımasını engellemek.

Açıklamanın ayrıntıları şu şekilde:
“Bir başka deyişle EPDK aldığı bu kararla hem tüketiciyi, hem tedarikçiyi, hem de üreticiyi fiyatların öngörülemeyecek şekilde yükselip-alçalmasından korumayı amaçlamakta ve mevsim koşullarının enerji fiyatlarına etkisini azaltmaya çalışmaktadır.

Ülkemizdeki elektrik piyasasının bileşenleri olan Gün Öncesi Piyasası’ndaki ve Dengeleme Güç Piyasası’ndaki saatlik fiyatlar serbest piyasa koşulları içerisinde arz-talep dengesine bağlı olarak oluşmaktadır. Söz konusu dengenin oluşmasında, enerji satışı ve alışı gerçekleştiren piyasa katılımcılarının sundukları fiyat teklifleri dikkate alınmaktadır. Bu bağlamda, piyasadaki saatlik fiyatların rekabetçi koşullarda gerçekleşmesi öngörülmektedir.

Diğer taraftan 6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu’nda hedeflendiği şekilde, elektriğin yeterli, kaliteli, sürekli ve düşük maliyetli şekilde vatandaşlarımızın kullanımına sunulabilmesi ile rekabet ortamında özel hukuk hükümlerine göre faaliyet gösteren, mali açıdan güçlü, istikrarlı ve şeffaf bir elektrik enerjisi piyasasının oluşturulması amacına yönelik olarak piyasadaki oyuncular tarafından sunulan teklifler, alt ve üst limitler ile sınırlandırılmaktadır.

Bu bağlamda, halihazırda içinden geçmekte olduğumuz ağır mevsim koşulları ve elektrik enerjisi arz-talep dengesi dikkate alınarak, fiyatlarda görülmesi muhtemel ancak öngörülemeyecek etkisi olabilecek dalgalanmaların, elektrik tedarikçilerinin mali sürdürülebilirlikleri ile üreticilerin kaynaklarını doğru yönetebilmeleri üzerindeki olumsuz etkilerinin önlenmesi ve uzun dönemde vatandaşlarımıza yansıyacak enerji fiyatlarını arttırıcı yönde etkilememesi amacıyla, söz konusu fiyat teklif limitlerinin bu koşullar süresince revize edilmesi ihtiyacı ortaya çıkmıştır.

Bu çerçevede, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu almış olduğu karar ile, Gün Öncesi Piyasası’ndaki ve Dengeleme Güç Piyasası’ndaki azami fiyat limitini 06/01/2017 ve 01/03/2017 tarihleri arasındaki dönem için 500 TL/MWh olarak revize etmiştir.”

Dünya

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sizin İçin Seçtiklerimiz