25 Haziran 2024 Salı
Ana SayfaGündem HaberleriDüşük faizli konut kredisi şartları neler?

Düşük faizli konut kredisi şartları neler?

İlk kez ev alacaklara düşük faizli konut kredisi kampanyası son durum araştırmaları devam ediyor. 1.20 faizli konut kredisi ile Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz yaptığı açıklamada, “Evlilik kredisi tüm Türkiye’de yaygınlaşacak. Hükümetten ilk evini alacaklara kredi desteği verilecek” demişti. Orta Vadeli Program (OVP) kapsamında ilk ev alacaklara konut kredisi şartları için gözler açıklamalara çevrildi. Peki, düşük faizli konut kredisi şartları neler? 1.20 faizli konut kredisi başvurusu ne zaman başlayacak?

Düşük faizli konut kredisi başvurusu için heyecanlı bekleyiş devam ediyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), ikinci evini alacaklar için konut kredilerini sınırlandırmıştı. Bundan sonra tapusu olan tüketici, yeni bir ev daha isterse, evin değerinin yüzde 90’ı değil, yüzde 22.5’i kadar kredi çekebilecek. Alınan karara göre yatırımcının değil ihtiyacı olanın konuta ulaşması hedefleniyor. Düşük faizli Konut kredisi için kredi değer oranı tüketicinin kendisinin, eşinin veya 18 yaş altındaki çocuklarının en az bir konutu varsa yüzde 75 azaltılarak uygulanacak. Peki, ilk evim konut kredisi şartları neler, başvuruları ne zaman? İşte, 1.20 faizli konut kredisi kampanyası detayları…

DÜŞÜK FAİZLİ KONUT KREDİSİ KAMPANYASI SON DURUM
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz konut kredileri ile ilgili açıklamalarda bulundu. Dün gerçekleşen kabine toplantısının ardından soruları yanıtlayan Yılmaz ilk kez ev alacaklara ilişkin kredi desteği verileceğini belirtti ve şunları söyledi:

İkinci ve üçüncü ev alımında krediye erişimi zorlaştırdı Merkez Bankası’yla BDDK biliyorsunuz. İlk ev alımında kredi erişimini sağlıyoruz. Orada bir düzenleme yapacağız demiştik, onu bu şekilde yapmış olduk. İkinci ve üçüncü konut alımında artık pek kredi imkânı yok. İkinci, üçüncü konuta kredi imkânı olmayınca konut kredi imkânları ilk konut sahipliği için kullanılmış oluyor. Konut sahipliği meselesini sadece kredi odaklı değil aynı zamanda konut arzıyla birlikte düşünmek lazım. Konut arzı ve konut talebi şeklinde… Aksi takdirde sırf krediyi düşünürseniz konut fiyatlarını istemediğiniz yere götürme ihtimaliniz var. Konut arzını ve konut talebini dengeli bir şekilde yönetmemiz gerekiyor.

1.20 FAİZLİ KONUT KREDİSİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?
Orta Vadeli Program (OVP) kapsamında ilk evini alacakların destekleneceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın açıklamaları şu şekilde:

“Bu kapsamda katılım Finans ve kalkınma bankacılığı konuları gündeme geldi. Buralarda etkili şekilde yine iyi projelere destek olan, parası olana değil bir sistemi nasıl geliştiririz bunlar konuşuldu. Konut arzı konusunda daha fazla artırma, birinci konut edinimini daha güçlü şekilde teşvik edecek mekanizmalar üzerinde durduk.

DPT ve Dünya Bankası ortak çalışma yapmıştı. Tasarruf oranlarını artırıyor. Kamu olarak ilk konut edinimini destekleyici çerçeve içinde hareket edeceğiz”

DÜŞÜK FAİZLİ KONUT KREDİSİ KİMLER ALABİLİR?
İKİNCİ evini alacaklar için sınırlama devreye girerken şimdi gözler yeni kampanyaya çevrildi. İlk kez ev alacaklara yapılması beklenen kampanyada detaylar henüz açıklanmadı. Beklenti ise kredi faizinin yüzde 1.20’ye kadar düşmesi, vadenin ise 15 yıla çıkması.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sizin İçin Seçtiklerimiz