22 Temmuz 2024 Pazartesi
Ana SayfaGündem HaberleriDÜŞÜK FAİZLİ KONUT KREDİSİ ÇIKTI MI?

DÜŞÜK FAİZLİ KONUT KREDİSİ ÇIKTI MI?

Ev sahibi olmak isteyenleri yakından ilgilendiriyor. Düşük faizli konut kredisi kampanyasını bekleyenler kampanya detaylarını araştırıyor. Peki, konut kredisi kampanyası kimler için geçerli olacak? Konut kredisi faiz ve vade oranları ne olacak?

Düşük faizli konut kredisi çıktı mı, ne zaman çıkacak? İlk kez ev sahibi olmak isteyenler yeni çıkacak konut kampanyasının detaylarını araştırıyor. Peki, konut kredisinde son durum ne?

YENİ KONUT KREDİSİ İÇİN NE KADAR KREDİ VERİLECEK?
Örneğin 5 milyon TL’ye kadar ekspertiz değeri olan bir konut için çekilebilecek kredi 2 milyon TL seviyelerindeyken, yeni yapılacak düzenlemede en azından bu oranın yüzde 80’lere çıkartılması olumlu olarak değerlendirdiğimiz bir konu.

VADE NE KADAR OLACAK?
Daha önceki kampanyalara baktığımızda kredi vade oranında da bir uzatma bekliyoruz. Özellikle kalıcı mortgage dediğimiz ve 120 ay dışında 15 yıl yani 180 aya kadar bir vadelendirme mümkün olabilir.

YENİ KAMPANYA İÇİN FAİZ ORANI NE OLUR?
Önemli bir diğer etken de son dönemde özellikle özel bankalarda aylık 3’e kadar çıkan konut kredileri faiz oranlarının nispeten tüketiciler için kabul edilebilir seviyeye düşürülmesidir. Burada da çok net belli olmasa bile belki 1.20-1.50 aylık faiz oranı seviyelerinde bir kampanya sektör tarafından talep edilebilir.

DÜŞÜK FAİZLİ KONUT KREDİSİNDEN KİMLER FAYDALANABİLECEK?
Bazı sınırlandırmalar söz konusu olabilir. Daha önce benzer türden sayılabilecek kampanyalarda, örneğin taşınmazı alacağı şehirde yakın zamanda (son 1 yılda) konut satmamış olmak, hisseli bir konuta sahip olsa da hisse oranının yüzde 50’den fazla olmaması gibi kriterler getirilebilir.Özellikle ilk defa konut alacak kişiler için belli bir süredir o şehirde bulunma şartı da aranabilir. Bu çerçeveler genişletildikçe kredi kullanım oranı daha sınırlı hale getirilecektir.Satın alınan konutta belki belli bir süre oturma şartı da farklı bir düzenleme olarak karşımıza çıkabilir. Bu sayede özellikle gerek kentsel dönüşüm gerek sınırlı arz ile yükselmeye devam eden konut kiraları satışla bir nebze daha olsun gevşeyebilir. Burada asıl amaç tabi inşaat firmalarının üretiminin belli bir seviyede en azından korunabiliyor olmasıdır.”

KONUT KREDİSİ NE ZAMAN ÇIKACAK?
BDDK haftalık raporlarında konut kredisi hacminde önemli derecede düştüğünü görüyoruz. Toplam konut kredisi hacmi 445 milyar TL seviyesine kadar geriledi. O nedenle düşük faizli konut kredisi beklentisi var ancak çıkacağı tarih olarak çok net bir şey söyleyemiyoruz.

Biz bu kampanyayı mali açıdan da değerlendiriyoruz. Belki yeni yılı bulabileceğini söyleyebiliriz ancak düzenlemenin çok kısa vadede mali açıdan mümkün olmadığını düşünüyoruz. Net tarih verilmese de piyasanın böyle bir beklentisi var diyebiliriz.”

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sizin İçin Seçtiklerimiz