20 Nisan 2024 Cumartesi
Ana SayfaGündem HaberleriDÜŞÜK FAİZLİ KONUT KREDİSİ BAŞVURULARI

DÜŞÜK FAİZLİ KONUT KREDİSİ BAŞVURULARI

 

Düşük faizli konut kredisi gündemde. Orta Vadeli Program (OVP) kapsamında ev sahibi olmak isteyenlere ilaç gibi gelecek olan “ilk evim kampanyası” yakından takip ediliyor.

İlk kez ev alacakların yakından takip ettiği düşük faizli konut kredisi hakkında “Konut kredilerinde kredi değer oranı tüketicinin kendisinin, eşinin veya 18 yaş altındaki çocuklarının en az bir konutu varsa yüzde 75 azaltılarak uygulanacak “açıklaması yapılmıştı. Peki, düşük faizli konut kredisi ne zaman, başvuru şartları neler?

CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI YILMAZ’DAN DÜŞÜK FAİZLİ KONUT KREDİSİ AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, 20 Kasım’da yapılan Kabine Toplantısının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Yılmaz, ‘Aile ve Gençlik Fonu’ ve konut kredisiyle ilgili konuştu. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın ifadeleri şöyle:

“Merkez Bankası’yla BDDK biliyorsunuz. İlk ev alımında kredi erişimini sağlıyoruz. Orada bir düzenleme yapacağız demiştik onu bu şekilde yapmış olduk. İkinci ve üçüncü konut alımında artık pek kredi imkânı yok. İkinci, üçüncü konuta kredi imkânı olmayınca konut kredi imkânları ilk konut sahipliği için kullanılmış oluyor.

Konut sahipliği meselesini sadece kredi odaklı değil aynı zamanda konut arzıyla birlikte düşünmek lazım. Konut arzı ve konut talebi şeklinde… Aksi takdirde sırf krediyi düşünürseniz konut fiyatlarını istemediğiniz yere götürme ihtimaliniz var. Konut arzını ve konut talebini dengeli bir şekilde yönetmemiz gerekiyor.”

1.20 FAİZLİ KONUT KREDİSİ NE ZAMAN ÇIKACAK?

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan tarafından duyurulması beklenen 1.20 düşük faizli konut kredisi kampanyası hakkında çalışmaların tamamlanması bekleniyor. Çalışmaların tamamlanmasının ardından konunun yıl sonuna kadar Meclis’te yer alacağı ve TBMM gündemine geleceği tahmin ediliyor.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sizin İçin Seçtiklerimiz