18 Haziran 2024 Salı
Ana SayfaGündem Haberleri'Dövizin yükselmesi konut fiyatlarını en fazla yüzde 7 etkiler'

‘Dövizin yükselmesi konut fiyatlarını en fazla yüzde 7 etkiler’

2017 yılı için konut sektörü ile ilgili değerlendirmede bulunan Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım ‘Dövizin yükselmesi konut fiyatlarını en fazla yüzde 7 etkiler’ dedi.

2017 yılı için konut sektörü ile ilgili değerlendirmede bulunan Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım ‘ Konut sektörünün ülkemizde yaşanan bu kadar sıkıntılara rağmen 2016 yılını rekor konut satışları ile kapattık. Konut sektöründe uzun yıllar konut üreten tecrübeli müteahhitlerin doğru lokasyon, doğru proje ve doğru fiyatlandırmalarla yaptıkları işlerde sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Konut sektöründe güven esastır. Bir müteahhit konuttan önce güvenli olduğunu sektöre kabul ettirmelidir. Örneğin Teknik Yapı olarak yaptığımız bütün konutları bugüne kadar teslim ettikten sonra dahi ilgimiz devam ediyor. Hiç bir konut alıcımızı en ufak bir sorun yaşasa bile anında yanında olup hizmetini veriyoruz. Konut sektöründe artık iyi müteahhitler ayrışarak kaliteli konut üretiminde yeni bir dönem başlayacak’ dedi. Teknik Yapı olarak sektörde 1 yılda 7 bin konutluk projeleri yapabilme imkanın olduğunu söyleyen Durbakayım, ‘Biz ülkemize güveniyoruz ve yatırımlarımızı aksatmadan, ertelemeden devam edeceğiz’ dedi.


Dövizin artışı konutta en fazla yüzde 7 fiyat farkı getirir

Son günlerde dolar kurunun TL bazında oldukça değer kazanmasından sonra piyasalarda konut sektörüne bu oranlarda zam gelecek şeklinde konuşmalar ve demeçler yapılmaya başladı. Konuyla ilgili olarak Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım yaptığı açıklamada: ‘Yüzde 20-25 artan bir dolar kurunun konutlarda en fazla yüzde 7 oranında fiyat artışına neden olması beklenebilir. Bir projeye başlarken projenin yüzde 50’si arsa payı, diğer yüzde 50’sinin de 3’te bir oranında ithal malzeme girişi bulunduğunu söyleyerek toplama bakarsak bir projede yüzde 80 yerli en fazla yüzde 20 dövize dayalı ürün kullandığı görülüyor. Dolayısı ile dolar kurundaki artışların en fazla yüzde 7 oranında olması gerekir’ dedi. Durbakayım, ‘Teknik Yapı olarak biz bir projeye başlarken inşaatla ilgili giderlerimizi hemen hemen tamamını işin başında anlaşmalarla alımlarını sağlıyoruz. Dolayısı ile bizim projelerimizde yapı malzemelerine gelen fiyat farklarından dolayı çok fazla etkilenmiyor. Biz Teknik Yapı olarak dolar kurunun ne olduğuna bakmıyoruz ve gündemimizden çıkardık. Bütün fiyatlarımızı TL üzerinden değerlendiriyoruz’ dedi.

Emlak Konut ile Anadolu’da yeni projeler

Durbakayım, Denizli’de Emlak Konut ile gerçekleştirdikleri Evora Denizli projesinin satışlarından ve ilgiden memnun olduklarını belirterek, inşaatın hızla devam ettiğini söyledi. Denizli Evora projesinin Denizli’deki konut anlayışını değiştirdiğini ve kaliteli konutların daha çok arttığını bu konuda da denizli halkının ilgisini çekerek Denizli’deki konut projelerinde kaliteli üretimin arttığını belirtti. Anadolu’da yeni projeler gerçekleştirmek istediklerini, bunu da Emlak Konut ortaklığı ile yapmayı düşündüklerini belirten Durbakayım, ‘Emlak Konut çok önemli bir marka. Emlak Konut ile birlikte yeni projelerde bulunmak istiyoruz’ dedi.

‘Yurt dışında proje üretmek kolay değil’

Türk müteahhitlerinin yurt dışında konut projeleri üretmeleri ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Nazmi Durbakayım ‘Yurt dışının kendi kuralları ve kanunları var. Bunlara uyum sağlamak kolay değil. Bu sürecin çok iyi inceleyip uluslararası çok iyi ekipler kurarak araştırılıp öyle yapılması gerekiyor. Yurt dışında proje üretmek isteyen firmalarımızı takip ediyoruz ve nasıl bir çalışma yaptıklarını izliyoruz. Eğer şartlar uygun olursa yatırım yapacağımız ülkenin kanunlarını ve kurallarını uygulayabilecek iyi bir ekip kurarsak biz de projeler üretebiliriz’ dedi.


‘Fikirtepe’yi güzel günler bekliyor’

Kentsel dönüşümün simgesi olan, İstanbul’un ilk yerleşim bölgelerinden olan Fikirtepe’deki son gelişmeleri değerlendiren Durbakayım, ‘Fikirtepe’de zor günler geride kaldı. Hükümetimizle birlikte müteahhit ve vatandaş el ele vererek gerekli adımları attık. Kentsel dönüşüm başlangıcından itibaren bu pastadan pay almak isteyen bir çok kişi tarafından hak sahipleri mağdur edildi. Müteahhitlik bilgileri ve becerileri olmayan bu şahıslar para kazanmak için hak sahiplerine doğru olmayan sözleşmeler yaparak sürecin uzamasındaki nedenlerden biri oldu. Fikirtepe’de sorun yaşayan firmaların projelerini bakanlık devraldı. Kiptaş ve İller Bankası bölgede 3 proje yapacak. Hükümetimizin son aylarda gerek çıkardığı yasalarla gerekse Fikirtepe’de sahaya inmesi ile var olan problemler artık çözüm noktasına geldi. Birbirinden güzel iyi projeler üretilerek Fikirtepe hak ettiği güzelliklere kavuşacaktır’ dedi.

‘Her türlü şartta yatırıma devam’: 4 yeni proje

Toplantıda yeni projelerle ilgili bilgi veren Teknik Yapı Yönetim Kurlu Üyesi Umut Durbakayım da ‘Her türlü şartta yatırıma devam ediyoruz’ diyerek projelerin hız kesmediğini açıkladı. Suadiye Sahil projesinin devam ettiğini belirten Umut Durbakayım, Kartal’da yaklaşık 1000 konutluk bir projeye başlayacaklarını ve aynı zamanda yine Kartal bölgesinde ofis ve home ofis projeleri çıkaracaklarını söyledi. Durbakayım, Uçaksavar projesinde sona gelindiğini, önümüzdkei aylarda da lansmanının yapılacağını söyledi. Durbakayım ayrıca Bağdat Caddesi’nide de proje yapmaya devam ettiklerini belirterek şuanda hali hazırda 3 projenin inşasının sürdüğünü kaydetti.

Eyüp İYİGÜN/Emlakmetrekare.com

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sizin İçin Seçtiklerimiz