22 Şubat 2024 Perşembe
Ana SayfaGündem HaberleriDikkat! Emlak Vergisi artış oranı belli oldu!

Dikkat! Emlak Vergisi artış oranı belli oldu!

Yeniden değerleme oranının yüzde 122.93 olarak açıklanmasıyla Emlak Vergisi’nin önümüzdeki yıla ait artış oranı belli oldu.

Konutlar için emlak vergi değerinin büyükşehir sınırlarında binde 2’si, büyükşehir olmayan illerde ise binde 1’i hesaplanıyor. İşyerleri için vergi değerinin büyükşehirlerde binde 4’ü, diğer illerde binde 2’si, arsalar için büyükşehirlerde binde 6’sı, diğer illerde binde 3’ü, araziler için ise büyükşehirlerde binde 2’si, diğer illerde binde 1’i hesaplanıyor. Bulunan vergi değerinin yüzde 10’u kadar da ‘kültür payı’ tahsil ediliyor. Böylece nihai ödenecek bedel ortaya çıkıyor.

KİMLER MÜKELLEF?
Önümüzdeki yıl, 2022 yılında mevcut gayrimenkulü bulunanlar ile 2022 yılında yeni bir gayrimenkul satın alanlar Emlak Vergisi’ni ödeyecek. 2022’de gayrimenkul alanların yılsonuna kadar bulunduğu ilçenin belediyesine bildirim yapması gerekiyor. 2022’de gayrimenkulünü elden çıkaranlar ise bu seneye ait olan verginin tamamını ödemekle yükümlü. Önümüzdeki yıl ödeme yapmayacaklar.

KİMLER MUAF?
Emlak Vergisi Kanunu’na göre, hiçbir geliri olmadığını belgeleyenlerin, gelirleri münhasıran kanunla kurulan sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan ibaret bulunanların, gazilerin, engellilerin, şehitlerin dul ve yetimlerinin Türkiye sınırları içinde brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek meskeni olması (intifa hakkına sahip olunması hali dahil) halinde, bu meskenlerine ait vergi oranları sıfıra iniyor. Hisse ile bile olsa birden fazla eve sahip olanlar muafiyetten yararlanamıyor.

ÖDEMELER NEREYE?
Emlak Vergisi borcu olup olmadığını sorgulamak ve teyit etmek isteyenler, bu işlemleri bulundukları belediyelerden veya e-Devlet aracılığıyla Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) sunduğu İnternet Vergi Dairesi hizmeti işlemlerinden öğrenebilir. Emlak Vergisi taksitleri gayrimenkulün bağlı bulunduğu belediyeye direkt olarak ödenebilir. Ayrıca belediyelerin hesabının bulunduğu banka şubelerine de ödeme yapılabilir.

GECİKME CEZASI VAR
Muafiyet şartlarını taşımayan gayrimenkul sahipleri, Emlak Vergisi ödemek zorunda. Emlak Vergisi’nin ilk ve ikinci taksitini belirlenen süre içinde ödemek gerekiyor. Gecikme durumunda yüzde 1.6 oranında faiz uygulanıyor.

İŞTE YENİ HESAP BÜYÜKŞEHİRDE YER ALAN KONUT İÇİN ÖRNEK

Evin 2022 yılına ait Emlak Vergisi değeri: 500 bin lira

2022 yılına ait yeniden değerleme oranının yarısı (yüzde 122.93/2): yüzde 61.46

Evin 2023 yılı Emlak Vergisi değeri (vergi değeri+yeniden değerleme): 807 bin 300 lira TL

1.000 liraya kadar olan kesirler dikkate alınmayacağından verginin tahakkukunda esas alınacak

Emlak Vergisi değeri: 807 bin lira

Bu değerin binde 2’si: 1.614 lira

Kültür payı (yüzde 10): 161 lira

Ödenecek vergi: 1.775 lira

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sizin İçin Seçtiklerimiz