30 Eylül 2023 Cumartesi
Ana SayfaGündem HaberleriDASK ve KONUT SİGORTASI HAKKINDA MERAK EDİLENLER!

DASK ve KONUT SİGORTASI HAKKINDA MERAK EDİLENLER!

Ülkemiz topraklarının büyük kısmı maalesef deprem riski taşıyor. Bu gerçeğin farkında olarak geleceğimizi güvence altına almak büyük bir önem taşıyor.

Zorunlu Deprem Sigortası (DASK) nedir?
Zorunlu Deprem Sigortası, bir diğer ismiyle DASK, 17 Ağustos 1999 yılında yaşanan büyük Marmara depremi sonrasında yaptırılması zorunlu hâle geldi. Bu sigorta, konutları depreme ve depremin doğrudan neden olduğu yangın, infilak, yer kayması ve tsunami gibi afetlere karşı güvence altına alıyor.

Sigortalanan konut için poliçede ne kadar teminat ödenmesi gerektiği belirtilmiş ise o limite kadar hasarları karşılıyor. Bazı durumlarda hasar poliçe kapsamında belirtilen limiti aşabiliyor. Bu tür durumlarda, poliçe limitini aşan hasarların ödenmesi zorunlu deprem sigortası poliçesinden karşılanamıyor.

DASK kısaca neleri teminat altına alıyor?
Binaya ait temeller
Binaya ait bahçe ve duvarlar
Binaya ait ana duvarlar
Binaya ait bağımsız bölümleri ayıran ortak duvarlar
Merdivenler
Asansörler
Tamamlayıcı kısımlarda oluşan hasarlar

Konut sigortası nedir?
Konut sigortası, herhangi bir doğal afet, yangın ve hırsızlık durumunda ev ve içindeki eşyaları koruyan geniş kapsamlı bir sigorta türü. Herhangi bir tehlike ya da konutta meydana gelen hasarda sigortalıları büyük masraflardan kurtarıyor. Bu sigorta zorunlu olmamakla beraber yaptıranlara büyük yararlar sağlıyor. Yalnızca ev sahipleri değil kiracılar da konut sigortasından yararlanabiliyor. Ev maliki olmasa da konutta ikâmet edenler eşyalarını bu sigorta ile güvence altına alabiliyor.

DASK ile konut sigortası arasındaki fark nedir?
Zorunlu Deprem Sigortası, adıyla müsemma, yaptırılması zorunlu bir sigorta.
Konut sigortası kişilerin kendi isteklerine göre yaptırdıkları bir sigorta türü.
DASK, deprem sebebiyle oluşacak bina hasarlarında kişinin maddi kaybını azaltmayı amaçlar.
Konut sigortası daha geniş teminatlar sunar.
DASK, depremden kaynaklı bina hasarlarını öderken, konut sigortası, deprem, sel, su baskını, yangın kapsama eklenmiş zarar görebilecek eşyalar için de hasar ödemesi yapar.
DASK, zorunlu olması sebebiyle iptal edilemez. Ancak konut sigortasını iptal edebilirsiniz.
DASK sigortasının belirli bir limiti vardır. Konut sigortasında ise limit kişinin belirttiği metrekare ile belirlenip ek teminatlar ise yine kişinin belirttiği birimler üzerinden belirlenir.
DASK poliçeleri primleri belirli taban fiyattan belirlenmektedir. Konut sigortaları ise kişilerin isteklerine göre değişkenlik gösterebilir.
DASK poliçelerinde her yıl yenileme indirimi uygulanmaktadır. Harici bir indirim talep edilemez. Konut sigortası primi, aracı olan kurum ya da kuruluş tarafından özel indirim uygulanabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sizin İçin Seçtiklerimiz