Çinlilere Yapılan Konut Satışında Yüksek Komisyon Sorunu!

Türkiye'den konut satın alan Çinli vatandaşlar ne kadar komisyon ödüyor? 2020 Temmuz ayında çinli vatandaşlar Türkiye'den kaç adet konut satın aldı?

528
????????????????????????????????????

Türkiye’den 250 bin dolarlık taşınmaz alana vatandaşlık verilmesinin ardından dünyanın pek çok ülkesinden gelen yatırımcılar gayrimenkul satın almaya devam ediyor. Türkiye’den en çok konut alan milletler listesinde koronavirüse rağmen 2020’nin ilk yarısında 415 konut alarak sekizinci sırada yerini aldı.

Türkiye ile Çin arasında gerçekleşen ticaretin son zamanlarda artış göstermesi gayrimenkul piyasasında da kendini hissettirdi. TÜİK’in Temmuz ayı konut satış rakamlarına göre 229 bin 357 konutun satıldığı, bu rakamın 2 bin 741’ini yabancıların aldığı gözleniyor. Temmuz ayında ise Çinli vatandaşların aldığı ev sayısı 57 olurken bu sene ilk kez Çinli vatandaşların ilk 3’e girmesi de sektörde hareketlilik yaşattı. Türkiye’den 250 bin dolarlık gayrimenkul alana vatandaşlık verilmesinin etkisiyle de özellikle Türkiye’nin pandemi dönemindeki başarısı yabancıları Türkiye’ye çekti.

Türkiye, koronavirüse karşı sağlık alt yapısıyla gücünü dünyaya göstermeye devam ederken diğer taraftan yabancıya konut satan aracı firmaların aldığı yüksek komisyon bedeli sorun yaratıyor.Çinlilerin Türkiye’den ev almasına aracılık eden acenta ve eksperlerin aldığı yüksek aracılık bedeli ile ilgili görüşlerini dile getiren Temeltaş Proje Geliştirme şirketinin Genel Müdürü Ahmet Temeltaş, “Tüm dünyada etkisini gösteren koronavirüs salgınında Türkiye’nin verdiği mücadele tüm dünyada fark yarattı. Türkiye’nin sağlık alt yapısının ne kadar güçlü olduğunu gören yabancı yatırımcılar bu dönemde gayrimenkul satın almak için Türkiye’yi seçti. Çinlilere konut satışı gerçekleştiren kurumsal olmayan acenta ve aracılar evi satarken yüzde 30 ile yüzde 50 arasında aracılık bedeli adı altında komisyon alıyor. Faturasız yapılan işlemlerle bir şekilde fiyat farkı gösterilmezken yabancıların Türkiye’ye olan güvenini kaybediyoruz. Türkiye’de kalması gereken paranın da bu şekilde yabancı ülkelere geri gittiğini görüyoruz. Dünya örneklerinde yabancıya konut satışında komisyon bedelinin yüzde 5-10 arasında olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Türkiye’deki satışlarda da durum bu şekilde olmalıdır” dedi.