20 Temmuz 2024 Cumartesi
Ana SayfaGündem HaberleriÇin, emlak kredileri için referans kabul edilen faiz oranını düşürdü

Çin, emlak kredileri için referans kabul edilen faiz oranını düşürdü

Çin’de emlak kredileri için referans kabul edilen 5 yıllık kredi faizi oranı yüzde 4,20’den yüzde 3,95’e çekilirken, kurumsal krediler için referans olan 1 yıllık faiz oranı yüzde 3,45’te bırakıldı.

Çin Merkez Bankası (PBoC), gayrimenkul sektörünü canlandırmak amacıyla emlak kredileri için referans kabul edilen 5 yıl vadeli kredi faizi oranını (LPR) 25 baz puan düşürdü.

Bankalararası Ulusal Fonlama Merkezinden yapılan açıklamaya göre, 5 yıllık kredi faizi oranı yüzde 4,20’den yüzde 3,95’e çekilirken, 1 yıllık kredi faizi oranı yüzde 3,45’te sabit bırakıldı.

Çin’deki 18 bankanın PBoC’un politika faiz oranı üzerine koydukları kar payı bildirimlerine göre belirlenen LPR, 2019’dan bu yana ülkenin fiili gösterge faizi işlevini görüyor. 1 yıl vadeli kredi faizi oranı kurumsal krediler için, 5 yıllık faiz oranı ise emlak kredileri için referans kabul ediliyor.

Faiz indirimi, LPR sisteminin uygulanmaya başlanmasından bu yana faiz oranında yapılan en büyük çaplı indirim oldu. PBOC, en son Ağustos 2023’te 1 yıllık kredi faiz oranını 10 baz puan indirerek yüzde 3,55’ten yüzde 3,45’e çekmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sizin İçin Seçtiklerimiz