26 Mayıs 2024 Pazar
Ana SayfaGündem Haberleri'C sınıfa hitap eden konut da üretilmeli'

‘C sınıfa hitap eden konut da üretilmeli’

Prime Property Gayrimenkul Danışmanlığı ortaklarından Melike Oğuz Demir, “Gayrimenkul sektöründe kadın çalışan oranının oldukça düşük olduğunu söyleyerek, “Özellikle üst düzey yönetici kadın sayısı daha da az” dedi.

 

Prime Property Gayrimenkul Danışmanlığı, gayrimenkul projesi geliştiren inşaat şirketlerinin satış ve pazarlama süreçlerinin yönetimini üstleniyor. Şirket, 2012 yılından bugüne kadar 24 farklı markalı konut projesinde binin üzerinde gayrimenkul satışı gerçekleştirmiş.

Prime Property Gayrimenkul Danışmanlığı Ortaklarından Melike Oğuz Demir, gayrimenkul sektörünü seçmesinin nedeni, “Prime Property ile başka bir projede birlikte çalışıyordum. Çalıştığımız süre içerisinde kurucu ortakların şirkete ve çalışanlarına çok değer verdiğini gözlemledim. Bilgi ve birikimimi onların güçleri ile birleştirmeye karar verdim” sözleri ile anlatıyor.

Gayrimenkul sektöründe kadın çalışan oranının oldukça düşük olduğunu söyleyen Melike Oğuz Demir, “Özellikle üst düzey yönetici kadın sayısı daha da az. Ancak satış danışmanlarına bakıldığında kadın çalışanların fazlalaştığını görüyoruz” diyor. Melike Oğuz Demir, sektörde kadınların gelişim göstermeleri için sektörel eğitimlere, seminer ve konferanslara katılımlarının önem taşıdığını ifade ediyor ve ekliyor: “Başarılı kadın satış yöneticilerinin ödüllendirilmeleri, teşvik edilmeleri gerektiğini düşünüyorum. Üst düzey yönetim kademelerinde de kadınlara daha çok yer verilmeli. Kadınların bu görevi çok iyi başaracaklarından eminim.”

Melike Oğuz Demir’e kulak verelim ve gayrimenkul sektörüne danışmanlık veren bir kadın olarak sektöre yönelik yorumlarını dinleyelim:

► Kadın dostu şirketlerin sayısı artmalı

“Kadının toplumdaki rolleri, anneliği, eş ve ev kadını rolleri iş hayatında karşısına bir engel olarak çıkabiliyor. Birçok işyeri evli olan, gebelik planlayan veya çocuğu olan kadınları işe alım sürecinde otomatik olarak eliyor veya süreç içerisinde bu kadınlar işten çıkarmalarla karşı karşıya kalabiliyorlar. Bu durumda kadınlar saygınlıklarını, ekonomik özgürlükleri ve özgüvenleri korumak gibi sorunlarla mücadele etmek zorunda bırakılıyor. Özellikle kariyer planması yapan ve aynı zamanda anne olan kadın, suçluluk duygusu yüzünden tüm sosyal hayatından vazgeçmiş oluyor. Şirketlerin daha çok kadın dostu olması ve yeni anne olan kadınların çalışma saatlerinde düzenlemeler getirmeleri oldukça önemli. Son olarak bu konudaki düşüncemi Joseph Conrad’ın bir sözüyle tamamlamak isterim: ‘Kadın olmak çok zor bir iştir, çünkü erkeklerle uğraşmak zorundadırlar.’

► Bildiklerinizi söylemekten çekinmeyin

“Genç kadın profesyonellere ilk tavsiyem kendilerine güvensinler ve inisiyatif kullansınlar. Hiçbir zaman gerek yöneticileri gerekse patronlarının karşısında bildikleri konularla ilgili düşüncelerini söylemekten çekinmesinler. Çalıştıkları meslekle ilgili çok araştırma yapmayı ihmal etmemeleri, mesleki eğitimlerini geliştirmeleri de gerekiyor. Ekip çalışmasına da önem vermeliler. Risk alsınlar ve yeni, farklı şeyler yapsınlar. Yılmadan mücadele ederek hedeflerine doğru ilerlesinler ve zamanlarını verimli kullansınlar. Zamanı iyi kullanmak, aile yaşamında da, iş hayatında da başarı getirir. Dış görünüşlerine dikkat etmelerini ve hobilerine vakit ayırmalarını da öneririm.”

► Sektörde satış problemi artıyor

“Son 10 yılda hızla büyüyen, teknolojisini ve kalitesini her geçen gün geliştiren gayrimenkul firmaları, beklenenin aksine giderek daha yoğun bir şekilde satış problemiyle karşılaşıyor. Günümüzde artan rekabet nedeniyle eski model pazarlama teknikleri artık sonuç getirmiyor. 2012 yılından sonra ölçümlenmeye başlayan konut stoğu 5 senede 600 bini aştı. 2017 yılı için 2016’dan da fazla yapı ruhsatı başvurusu yapıldığını göz önüne alındığında, bu stoğun daha da artacağını öngörmek zor olmayacaktır. Ancak bunu söylerken aslında Türkiye’de bu rakamın çok üzerinde konut ihtiyacı olduğu gerçeğini de belirtmek gerekir. Türkiye’de şu an sadece A sınıf konut üretilmeye çalışılıyor. Oysa C sınıfa hitap eden konutların üretilmesi gerekir. Arazi maliyetleri çok yüksek. Belli bölgelerde fiyatlar ortalamanın üzerine çıktı. Üretici firmaların çıkış fiyatlarına dikkat etmeleri gerekir. Bu durum konut stoğu fazlalığını getiriyor.”

Yazılı basın sektör sorunlarının çözümüne destek sağlayabilir

Dijital medyayı başarılı buluyorum. Bilgiye anında ulaşım açısından aktif rol oynuyor. Teknoloji bu bakımdan büyük yarar sağlıyor. Fakat teknoloji sadece bir araç. Nitekim bilginin güvenilirliği bakımından bazı sorunlar yaşanabiliyor. Burada yazılı basına ve basının dijital mecralarına önemli görevler düşüyor. Yazılı basın sonuç olarak ciddi bir prestije sahip. Ekonomik büyümeye ve gelişmeye önemli katkılar sağlayan gayrimenkul sektörüne doğru bilgi düzeyinde ve daha geniş bir yelpazede yer vermeleri gerektiğini düşünüyorum. Basın kuruluşlarına ait emlak siteleri ilan ve tanıtım haberleri dışında sektörün içinde bulunduğu sorunların çözümüne destek sağlayacak bir platform konumuna yükselebilir.

Dünya

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sizin İçin Seçtiklerimiz