18 Haziran 2024 Salı
Ana SayfaGündem HaberleriBuca Şirinyer Parkı'na itiraz var!

Buca Şirinyer Parkı’na itiraz var!

İzmit Büyükşehir ile Buca Belediyesi’nin 81 bin metrekarelik cazibe alanı yalatmak için hazırladığı Şirinyer Parkı Projesi’ne imkan sağlayan ancak 2012 yılında yargı kararıyla iptal edilen imar planlan revize edildi. Yeni planlara Şehir Plancıları ve Mimarlar Odası yine itiraz etti

BUCA’da Sirinyer Parkı’nın kinde olduğu 81 bin metrekarelik alanı cazibe merkezi haline getirmek, Bucalıların buluşma noktasına dönüştürecek, işlev kazandırmak İçin harekete gecen İzmir Büyükşehlr Belediyesi ve Buca Belediyesi, 2012 yılında hazırlanan projeye olanak sağlayan imar planları yaptı. Ancak, Şehir Plancıları Odası İzmir Subesi’nin ticari kullanımın artacağı, sosyal ve teknik altyapının azalacağı gerekçesiyle açtığı davada İzmir 4. İdare Mahkemesi önce yürütmeyi durdurma kararı verdi, ardından planı iptal etti. İki belediyenin yapımı İçin protokol bile imzaladığı proje hayata geçmedi.

İKİNCİ KEZ HAZIRLANDI
Büyükşehir ve Buca Belediyesi projeden vazgeçmedi. Mahkeme kararında yer alan iptal gerekçelerini ortadan kaldıran yeni imar plan değişiklikleri ve proje hazırlandı. Ağustos ayında İzmir Büyükşehlr Belediye Meclisinde oybirliğiyle onaylanan 1/5000 Ölçekli yeni İmar planına göre, Sirinyer Parkı alanında Kentsel Tasarım Projesi ve Park Alanını kapsayan Özel Proje Alanı ve Belediye Hizmet Alanı belirlendi. Buca Belediyesi de 1/1000 ölçekli planı hazırladı. Projede yer attı otoparkı, kafeterya ve sinemanın bulunduğu tesis, anfitiyatro, gezinti yolları yer alacak. Yeşil alanların da korunacağı belirtilen proje İçin İmar planının onaylanması beklenmeye başlandı.

Sirinyer Parkı’nın yeni planlarına da meslek odalarında itiraz geldi. Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları Odası 1/5000 ölçekli. Şehir Plancıları ve Peyzaj Mühendisleri Odası İse 1/1000 Ölçekli planlara askı süresinde İtiraz etti. İtirazlar belediye meclisinde değerlendirilecek.

Hürriyet Ege

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sizin İçin Seçtiklerimiz