4 Mart 2024 Pazartesi
Ana SayfaGündem HaberleriBorç krizindeki Çinli emlak devine 'cansuyu'

Borç krizindeki Çinli emlak devine ‘cansuyu’

China Evergrande Group’un, tasfiye davasında bir kez daha erteleme kararı alındı. Yatırımcılar tarafından sürpriz olarak algılanan karar Çinli dev gayrimenkul şirketi Evergrande için son bir şans olarak yorumlandı
Çin’in borç krizi yaşayan dev gayrimenkul şirketi Evergrande’nin tasfiye davası 29 Ocak tarihine ertelendi. Karar yatırımcılar için sürpriz olurken, şirketin krizin çözümü için biraz nefes alabileceği yorumlarına yol açtı.

China Evergrande Group, Hong Kong’ta ilgili mahkemenin dünyanın en borçlu emlak geliştiricisinin tasfiye edilip edilmeyeceğine ilişkin kararı bir kez daha ertelemesinin ardından alacaklılarla yeniden yapılandırma anlaşması yapmak için nefes aldı.

SON BİR YILDIR İLK KEZ DAVADA DEĞİŞİKLİK MEYDANA GELDİ

Mahkemeden yapılan açıklamada, davanın 29 Ocak’a ertelendiği belirtildi. Beklenmedik erteleme, ilk dilekçe sahibinin Pazartesi günü derhal tasfiye için baskı yapmaması üzerine geldi ve bir yıldan uzun süredir devam eden davadaki son değişiklik oldu.

Şirketin, ülkenin gelmiş geçmiş en büyük yeniden yapılandırmalarından biri olacak bu süreç için offshore tahvil sahipleriyle anlaşmaya varması için sekiz haftası bulunuyor. Evergrande’nin avukatı Pazartesi günü yaptığı açıklamada 26 Kasım’da yeni bir teklif gönderildiğini ve firmanın alacaklılardan daha fazla destek ve geri bildirim almayı umduğu için bir erteleme daha talep ettiğini söyledi.

Alacaklılar grubunun hukuk danışmanı olan Kirkland & Ellis LLP hukuk firmasının ortaklarından Neil McDonald mahkeme dışında verdiği bir röportajda, “Dilekçe sahibi pozisyonunu değiştirdi ve şirketi tasfiye etmeye zorlamadı, bu bizim için bir sürpriz oldu” dedi.

Bu arada, alacaklı grubun Evergrande’nin mahkemeye sunduğu son teklifi “kesin olarak reddettiğini” de sözlerine ekledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sizin İçin Seçtiklerimiz