23 Temmuz 2024 Salı
Ana SayfaGündem HaberleriBereket, 7 türbin daha devreye aldı, Yalova'nın rüzgar elektriğini çoğalttı

Bereket, 7 türbin daha devreye aldı, Yalova’nın rüzgar elektriğini çoğalttı

Bereket Enerji Yalova’daki 36 türbinlik rüzgar santralinin 7 türbinini daha devreye aldı.
Bereket Enerji Grubu’nun Yalova’daki 36 türbinlik rüzgar santralinin 7 türbini daha devreye girdi, kalan 12 türbin ise Şubat ayında devreye girecek. Bereket Enerji Grubu, rüzgara dayalı elektrik üretimini arttırıyor. Grubun Yalova’da inşası devam eden, 36 türbinlik toplam 54 MW’lik rüzgar enerjisi projesindeki toplam 10.5 MW gücündeki 7 türbin geçtiğimiz hafta geçici kabul alarak ticari elektrik üretimine başladı. Böylece santraldeki devreye alınan türbin sayısı 24’e, üretime geçirilen kurulu kapasite ise 36 MW’ye ulaştı.

12 türbin daha yolda

Bereket Enerji Grubu Rüzgar Projeleri Direktörü Özkan Ulu, üretime alınan 7 türbinle birlikte grubun üretimdeki rüzgar enerjisi kurulu gücünün 135 MW’ye yükseldiğini belirtti. Ulu, Yalova projesinde kurulum aşamasındaki toplam 18 MW’lık 12 türbini ise önümüzdeki ay devreye almayı planladıklarını ifade etti. Ulu, proje tamamlandığında Yalova’daki kapasitenin 54 MW’ye yükseleceğini dile getirdi.

Rüzgar santrallerinin yapımında en son teknolojiyi kullandıklarını kaydeden Özkan Ulu, çevre ve doğanın korunmasını temel ilke kabul ettiklerini, halkın projeler hakkında bilgilendirildiğini de ekledi. Uşak- Banaz ve Aydın Söke’de 99 MW’lık 51 türbini faaliyette olan Bereket Enerji Grubu’nun yapımı devam eden ve proje aşamasındaki projeleriyle RES’teki kurulu gücü 2018 yılında toplam 315 MW’ye yükselecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sizin İçin Seçtiklerimiz