24 Nisan 2024 Çarşamba
Ana SayfaGündem HaberleriBedri Rahmi Eyüboğlu Retrospektif Sergisi Folkart Galeri'de!

Bedri Rahmi Eyüboğlu Retrospektif Sergisi Folkart Galeri’de!

TÜRKİYE’de bugüne kadar hazırlanan en kapsamlı Bedri Rahmi Eyüboğlu Retrospektif Sergisi, 13 Ocak’ta İzmir’deki Folkart Gallery’de açılacak.

Folkart Gallery, bugüne kadar yapılmış en kapsamlı Bedri Rahmi Eyüboğlu Retrospektif Sergisi’ne hazırlanıyor. Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, sergiye çok önem verdiklerini vurgulayarak, İzmirli sanatseverleri davet etti. Sergide, Eyüboğlu’nun ilk defa sergilenecek eserleri de yer alacak.

Sanat dallarının farklı alanlarında eserler üreten ressam, şair ve yazar Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun sergisine ‘Sevmek Güzel Meslek Reis’ ismi verildi. Eyüboğlu’nun yaşamının farklı dönemlerinden eserlerin sunulacağı sergi, 13 Ocak’ta ziyarete açılacak, 12 Mart’a kadar ücretsiz ziyaret edilebilecek.

Proje Direktörlüğü’nü Folkart Gallery Genel Koordinatörü Fahri Özdemir’in yaptığı serginin, Küratörlüğünü ise Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun öğrencileri İbrahim Örs ve Hanefi Yeter üstlendi. Eyüboğlu’nun hayatından kesitler sunan mektuplar, zarflar, fotoğraflar, özel eşyalar ve objelerin yanı sıra çeşitli sanat dallarında ürettiği eserleri de sergide görülebilecek. 200’e yakın eserin yer alacağı sergide, Eyüboğlu’nun, uğruna ‘Karadut’ şiirini yazdığı Mari Gerekmezyan’ı resmettiği eserler de yer alıyor. Ayrıca Ermeni asıllı heykel sanatçısı Mari Gerekmezyan’ın yaptığı Bedri Rahmi Eyüboğlu büstü ise serginin en dikkat çekici eserlerinden birisi olacak. Sergide bir de 18 dakikalık kısa bir belgesel yer alacak.

Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak sergiye çok önem verdiklerini, çok iyi hazırlandıklarını belirterek, “Bugüne kadar birçok sanatçının yetişmesinde ciddi emeği olan, ‘Ustaların ustası’ olarak nitelendirilen Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun eserlerine Folkart Gallery’de ev sahipliği yapmaktan büyük bir onur duyuyoruz. Ressam, yazar ve şair olarak sanatın farklı dallarında çok önemli eserler üreten Eyüboğlu’nun daha önce sergilenmemiş eserleri de bu sergimizde yer alacak. İlk defa görülebilecek bazı eserlerin sergilenmesinde çok ciddi bir emek var. Bu nedenle ülkemizin en önemli koleksiyonerlerine desteklerinden ötürü teşekkür etmek istiyorum. Onların desteği ile sergimiz çok daha özel olacak” dedi.

SERGİNİN İSMİ NEDEN REİS?
Eyüboğlu’nun ağaçtan taşlara, mozaikten boyaya kadar birçok farklı malzeme ile ürettiği sanat eserlerinin her birisinin birbirinden değerli ve anlamlı olduğunu kaydeden Sancak, sanatçı ile ilgili çok özel eserlerin sergide görülebileceğini vurguladı. ‘Sevmek Güzel Meslek Reis’ olarak belirlenen serginin isim hikâyesini anlatan Sancak, şöyle devam etti:

“Bedri Rahmi Eyüboğlu yakın çevresindeki arkadaşlarına, tanıdıklarına ‘Reis’ diye seslenirmiş. Öyle bir alışkanlığı varmış. Kendisine de ‘Reis’ diye seslenilirmiş. Bu nedenle Eyüboğlu’nun çok özel dizeleriyle ‘Reis’ ifadesini birleştirdik. Hazırlamış olduğumuz sergi albümünde, ‘Reis’ ifadesinin ayrıntılarını okuyacaksınız. Sergi albümümüzde, Doğan Hızlan, Hıfzı Topuz, Ahmet Hamdi Tanpınar, Ara Güler, Aziz Nesin, İlhan Berk, Mehmet Pesen, Turan Erol, Yaşar Kemal, Ferid Edgü gibi önemli isimlerin Bedri Rahmi Eyüboğlu’nu anlattıkları yazılarını da bulacaksınız. Sergi için hazırlanan albüm, kütüphanenizde bulunması gereken bir eser olacak.”

Hürriyet

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sizin İçin Seçtiklerimiz