23 Temmuz 2024 Salı
Ana SayfaGündem HaberleriBarselona konut krizine çözüm buldu

Barselona konut krizine çözüm buldu

Konut krizi dünyanın birçok ülkesinde büyüyen bir sorun olmaya devam ediyor. İspanya’nın önde gelen turist merkezlerinden Barselona’da yaşanan konut krizine karşı bir dizi önlem alınıyor. Kira fiyatlarını düşürmek için 2028 yılına kadar turistlere daire kiralamak yasaklandı.

10 BİN KONUT İÇİN TURİSTİK KİRALAMALAR YASAKLANIYOR

Avrupa turistlerden bunaldı, önlem üstüne önlem alıyor. Son olarak İspanya’nın önde gelen turist merkezlerinden Barselona’da yaşanan konut krizini önlemek için harekete geçildi. Şehirde 10 bine yakın konutun kısa dönemli kiralama ruhsatlarının 2028 yılına kadar kademeli olarak iptal edileceği açıklandı.

Barselona, arzı 9.600 evde dondurduğu 2014 yılından bu yana kısa süreli kiralama ruhsatı vermedi. Şehirde son 10 yılda yerel halk için konut arzı azalırken kiralarda büyük artışlar yaşandı.

Benzer sorunlarla boğuşan İspanya adaları Mallorca ve İbiza’da geçen ay binlerce kişi kitle turizmini protesto etmek için sokağa dökülmüştü. Göstericiler, uygun fiyatlı konutların azlığı, sıkışık yollar ve düşük yaşam kalitesine sebep oldukları gerekçesiyle turistleri protesto etmişlerdi.

Dünya genelinde de birçok şehirde kiralık turistik mülklerin kontrol edilmesine yönelik önlemler kabul edildi. New York, Vancouver ve Tokyo, ev sahiplerinin kiraladıkları dairelerde yaşamasını şart koşuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sizin İçin Seçtiklerimiz