Ankara’da Konut Fiyatları Yüzde 7,99 Arttı

Ankara'da konut fiyatları neden artıyor? Ankara'da en çok hangi ilçelerde konut fiyatları yükseldi? Ankara'da konut metrekare fiyatları ne kadar ?

1493

Endeksa.com’un yaptığı analize göre Ankara’da konut fiyatları 2020 yılının ilk 6 ayında yüzde 7,99 arttı.Türkiye genelinde ortalama konut metrekare satış fiyatı 2.426 TL oldu.

Endeksa.com’un 5 milyon veriyi analiz ederek hazırladığı rapora göre Türkiye genelinde konut satış fiyatları 2019 yılının ilk 6 ayında %7,73 düşüş gösterdi, 2020 yılının ilk 6 ayında ise %8,59 artış gösterdi. Haziran sonu itibarı ile Türkiye genelinde ortalama konut metrekare satış fiyatı 2.426 TL oldu.

Ankara’da en çok ilgi gören ilçeler, Etimesgut, Gölbaşı, Çubuk
Endeksa verilerine göre, Ankara’da konut fiyatlarında 2019 yılının ilk 6 ayında %5,11 oranında düşüş görülürken, 2020 yılının ilk 6 ayında %7,99 artış oldu. Ankara’da en çok değer kazanan ve ilgi çeken ilçeler ise Etimesgut, Gölbaşı, Çubuk, Çankaya ve Akyurt oldu.

Ankara’da Haziran sonu itibarı ile ortalama konut metrekare satış fiyatı 1.993 TL oldu.

2018’de düşüş 2019’da tekrar yükseliş başladı
Verileri değerlendiren Endeksa.com Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt, Endeksa verilerine göre Türkiye genelinde konut satış fiyatlarının Aralık 2018’de düşüşe geçtiğini, devam eden düşüş eğrisinin ancak Eylül 2019 itibarı ile tekrar yükselişe geçtiğini belirterek, “Aralık 2019’da Türkiye genelinde rekor seviyede konut satışı gerçekleşmiş, sektör 2020 yılına da çok iyi başlamıştı. Ülkemizde pandeminin etkisinin görülmeye başlandığı Mart ayı ortalarından itibaren başta bahçeli ve müstakil ikincil konutlar olmak üzere konut talebinde artış görüldü. Artan talep ile birlikte talep edilen konut satış fiyatında da artış görüldü, fakat pazarda bu artışı karşılayacak işlem olmadığı için değer artışı o kadar yüksek seviyede gerçekleşmedi. “ dedi.

Artışı 3 faktöre bağlıyoruz
Tüm bu analizler ışığında 2020 yılının ilk 6 ayındaki satış fiyatı artışını temel olarak üç faktöre bağlayabildiklerini açıklayan Öğüt şöyle devam etti:

2020 yılının sektör açısından yükselişle kapanacağını öngörüyoruz

“Birincisi Eylül 2019 ayından itibaren zaten sektörün yükselme eğrisinde olması; ikincisi pandeminin hayat koşullarımızda yarattığı değişim sebebi ile yeni konut talebinin artması ve Haziran ayı başında duyurulan çok cazip konut kredisi kampanyası. 2020 yılının sektör açısından yükselişle kapanacağını öngörüyoruz.

Nisan ve Mayıs aylarında konut satış adetleri düşük gerçekleşti

Pandeminin etkisi ile Nisan ve Mayıs aylarında konut satış adetleri geçtiğimiz senenin oldukça altında gerçekleşti. Haziran ayı başı itibarı ile kamu bankaları tarafından sağlanan cazip konut kredisi koşulları ve pandemi nedeni ile ertelenen talebin gerçekleşmesi ile birlikte ilanda olan 2. el gayrimenkullerin fiyatı arttı. 2020 Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %209,7 artarak 190 bin 12 oldu.”