16 Nisan 2024 Salı
Ana SayfaGündem HaberleriAnkara’da Aidat Rakamları 10 bin TL Sınırına Ulaştı

Ankara’da Aidat Rakamları 10 bin TL Sınırına Ulaştı

EVA Gayrimenkul Değerleme’den Değerleme Koordinatörü Serkan Bal,
Ankara’da aidat artışlarının genel olarak İstanbul ile benzer seviyelerde, yaklaşık %50 oranlarında olduğunu belirterek, Çankaya’da aylık aidat tutarının 1.750 Gölbaşı’nda 1.100, Yenimahalle’de 750 ve Etimesgut’ta ise 700 TL civarında olduğunu açıkladı.

EVA Gayrimenkul Değerleme’den Değerleme Koordinatörü Serkan Bal, Ankara’da aidat rakamlarının hızla yükseldiğini belirterek, “Ankara’da da aidat artışlarının genel olarak İstanbul ile benzer seviyelerde, yaklaşık %50 oranlarında olduğunu gözlemliyoruz. Çankaya ilçesinde, 100 metrekarelik daire başına ödenen ortalama aylık aidat tutarının 1.750 lira olurken, lüks konut markalarında bu rakam 10 bin liraya kadar çıkıyor. Gölbaşı’nda ortalama aidat tutarı 1.100 lira, Yenimahalle’de 750 lira, Etimesgut’ta ise 700 lira civarındadır. Ankara genelinde, tekil konut binalarında ve eski apartmanlarda aidat ortalaması 200 TL bandında seyrederken, markalı konut projelerinde aidatlar 5.000 lira ile 10.000 lira arasında değişkenlik gösteriyor. Lüks sitelerde ise daire başına düşen aidat tutarları daha yüksek de olabiliyor.” dedi.

Apartman sakinleri mutlaka toplantılara katılmalı
Aidatlar belirlenirken, site ve apartman sakinlerinin katılımı, yönetim toplantıları ve genel kurullar için fazlasıyla önem taşıdığını da sözlerine ekleyen Bal. “Kat maliklerinin, aidat konusundaki endişelerini ve önerilerini açıkça ifade etmeleri, yönetimin daha etkin bir şekilde hareket etmesini sağlayacaktır. Birlikte alınacak kararlar, site veya apartmanın mali durumunu olumlu yönde etkileyecektir. Son araştırmalar, apartman ve site sakinlerinin toplantılara katılım oranlarında belirgin bir artış olduğunu göstermektedir. Bu artış, katılımcıların mali konulardaki farkındalığının arttığını ve topluluklarına daha fazla katkıda bulunma isteğini yansıtıyor. Ayrıca gider kalemlerinin detaylı bir şekilde incelenmesi, maliklerin sorumlu bir şekilde hareket etmelerine yardımcı olacaktır. Yüksek bulunan gider kalemleri, malikler tarafından yönetimle paylaşılmalı ve nedenleri sorgulanmalıdır. Bu sayede gereksiz veya lüks harcamalar belirlenerek buna yönelik düzenlemeler yapılabilir.” şeklinde konuştu.
Önerilerde de bulunan Bal, “Bizim önerdiğimiz aslında yasal bir düzenleme var, binalarda kullanılmayan çatı gibi ortak alanların dönüştürülerek kiraya verilmesi ve sitelere gelir olması gibi, bu durum aidat yüklerini de azaltacaktır. Ayrıca kira gelirinden devlet vergi alacağından devlet içinde bir gelir olacaktır. Ancak bu yapabilmek için yasal düzenleme gerekmektedir. Yönetimleri, apartman ve site sakinleri ile sürekli diyaloğu korumaya özen göstermeli ve belirli aralıklarla toplantılar düzenleyerek kararları net ve açık bir şekilde sakinlere sunmalıdırlar. Gelen görüş ve yorumları değerlendirerek iletişim dinamiğini güçlü tutmak, sakinlerin memnuniyetini artırmada önemli bir etkendir. Ancak 24 saat güvenlik, site sosyal alanlarından ücretsiz yaralanma gibi hizmetlerin tekrar değerlendirilmesi gerekli. Artan İşgücü maliyeti, elektrik ve diğer maliyetler aidatlara ister istemez yansıyor burada yönetimleri suçlamak en kolay yol. Aidatları düşürmek istiyorsa bina yönetimleri biraz standartları, yeni normale ayak uyduracak şekilde aşağı çekmeleri gerekecek gibi duruyor.” diyerek sözlerini bitirdi.

EVA Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık Hakkında: EVA Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık AŞ, gayrimenkul sektörün uzman isimleri tarafından 2008 yılında kuruldu. EVA, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından yetkilendirilen Değerleme Şirketlerinden olup ayrıca, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından finans kurumlarına, “gayrimenkul, gayrimenkul projesi veya bir gayrimenkule bağlı hak ve faydaların değerlemesi” hizmet verme yetkisine sahip şirketler arasındadır. Ayrıca uluslararası bir kurum olan RICS (Royal Institution of Chartered Surveyors) tarafından Türkiye’de “Regulated by RICS” olarak ünvanı verilen ilk kuruluştur.
EVA Değerleme’nin kendi alanında 25 adet uluslararası ödülü bulunmaktadır. Finans piyasaları konusunda dünyanın önemli otoritelerinden Euromoney Yayın Kurumunun lider dergisi olan Euromoney Magazine her yıl dünyanın birçok ülkesinde çeşitli kategorilerde en başarılı kurumları bilimsel bir çalışma ile belirlemektedir. EVA Değerleme, 2011 senesinde Euromoney tarafından Değerleme Konusunda Türkiye En İyi Gayrimenkul Danışmanlık Firması, 2013 senesinde Türkiye’nin En İyi Danışmanlık (Best Real Estate Advisory-Overall), En İyi Araştırma (Research) ve En İyi Değerleme (Valuation) Firması ödüllerinde, 2014 senesinde ise “Türkiye’nin En İyi Gayrimenkul Araştırma Firması” ödülüne, 2016, 2017 ve 2018 senelerinde tekrar Türkiye’nin En İyi Danışmanlık (Best Real Estate Advisory-Overall), En İyi Araştırma (Research) ve En İyi Değerleme (Valuation) Firması ödüllerinde layık görülmüştür. 2020 yılında ise Euromoney’in “Real Estate Awards 2020” ödülleri kapsamında, Türkiye’nin en iyi Gayrimenkul Araştırma ve Gayrimenkul Değerleme firması seçilmiştir. Ayrıca uluslararası International Property Awards, EVA Gayrimenkul Değerleme Danışmanlığı 2013-2014 senesi ödüllerinde “Türkiye’nin En İyi Gayrimenkul Danışmanlık Firması” ve “Avrupa’nın En İyi Gayrimenkul Danışmanlık Firması”; 2014-2015, 2015-2016, 2016-2017, 2017-2018 ve 2018-2019 senesinde ise arka arkaya tekrar “Türkiye’nin En İyi Gayrimenkul Danışmanlık Firması” olarak seçmiştir. Tüm bu ödüller yanısıra 2017 senesinde Global Brands Magazine tarafından “Best Property Appraisal Company, Turkey 2017”, 2018 senesinde Global Brands Magazine tarafından “Most Innovative Real Estate Valuation Brand, Turkey 2018, 2023 senesinde tekrar Global Brands Magazine tarafından “Best Real Estate Advisor Turkey 2023 ödülüne layık görülmüştür.
EVA Gayrimenkul Değerleme, her türlü gayrimenkul ve gayrimenkule dayalı hak ve faydaların değerlemesi, makine ve ekipman değerlemesi hizmetleri vermekte, gayrimenkul projelerinde fizibilite, şerefiyelendirme, yer seçimi analizi, çalışmaları yapmakta, en iyi ve en verimli kullanım etütleri hazırlamakta, kurumsal imar barışı danışmanlığı hizmeti vermekte, finansal kurumlar için kredilerde yatırım ilerleme raporları hazırlanması hizmetleri vermektedir. Şirketin ortakları ve Yöneticileri arasında Türkiye’nin ilk SPK Lisanslı Değerleme Uzmanlarından Cansel Turgut Yazıcı, Özdil Şahin, Özhan Yurtseven ve Zuhal Balsarı bulunmaktadır. Şirketin Türkiye Otel Sektörü Pazar Analizi Raporu, Türkiye Alışveriş Merkezleri Potansiyeli Analizi raporları, İstanbul Markalı Konut Piyasası Araştırma ve Öngörüler Raporu, İstanbul Yurt sektörü raporu gibi yayınlanmış sektörel araştırma raporları vardır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sizin İçin Seçtiklerimiz